“Müdürlerimiz yeterli donanıma sahip değil!”

“Müdürlerimiz yeterli donanıma sahip değil!”
Türkiye'nin eğitimde 2023 vizyonunu çizmek amacıyla toplanan çalıştayda Kütahya Milli Eğitim Müdürlüğü hazırladığı raporda, okul müdürlerinin yeterli donanıma sahip olmadığı vurgulandı.

Türkiye'nin eğitimde 2023 vizyonunu çizmek amacıyla toplanan çalıştayda Kütahya Milli Eğitim Müdürlüğü hazırladığı raporda, okul müdürlerinin yeterli donanıma sahip olmadığı vurgulandı. Ege Bölge Çalıştayı, İzmir Milli Eğitim Müdürlüğü'nün “ortaöğrenimde kız ve erkek öğrenciler ayrı okusun” önerisiyle gündeme damgasını vurdu.
Aralarında Kütahya Milli Eğitim Müdürlüğü'nün de yer aldığı 18. Milli Eğitim Şurası'nın Ege Bölge Çalıştayı, ortaöğretimde 'kız ve erkek okullarının belirli bölgelerde ayrı ayrı kurulması' önerisiyle gündeme damgasını koydu.
Türkiye'nin eğitimde 2023 vizyonunu çizmek amacıyla toplanan çalıştayda, Kütahya Milli Eğitim Müdürlüğü hazırladığı raporda, eğitim sisteminde yapılan sık değişikliklerin kurumsal kültürün gelişmesine engel olduğuna, birçok okul müdürünün de yeterli donanıma sahip olmadığına dikkat çekti.
Kütahya Milli Eğitim Müdürlüğü'nün hazırladığı raporda; sadece okullarda değil, milli eğitim camiasının genelinde kurumsal bir kültür bulunmadığı vurgulandı. Kırsal kesimde ortaöğretime devam etme oranının düşük olduğuna dikkat çeken Kütahya İl Milli Eğitim Müdürlüğü, bu sorunun çözümü için ilköğretimde olduğu gibi ortaöğretimde taşımalı öğrenci sisteminin kurulabileceğini bildirdi.
Ege Bölge Çalıştayı'nda onlarca sorun masaya yatırılırken, İzmir Milli Eğitim Müdürlüğü raporunda ortaöğretime erişim ve devamın sağlanmasında bölgesel, kültürel ve geleneksel nedenlerden dolayı sıkıntı yaşandığına dikkat çekildi.
ORTAÖĞRETİMDE “HAREMLİK-SELAMLIK” ÖNERİSİ!
Raporda, 'Bu sorunun ortadan kaldırılması amacıyla ortaöğretim 'kız ve erkek okullarının belirli bölgelerde ayrı ayrı kurulması' önerisi getirildi.
İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün raporunda ise kız ve erkeklerin ayrı ayrı okuyacağı okullar önerilmesi dikkat çekti. Raporda, “Bölgesel, kültürel ve geleneksel nedenlerden dolayı özellikle ortaöğretime erişim ve devamın sağlanmasında sıkıntılar dikkati çekmektedir. Bu sorunun ortadan kaldırılması amacı ile ortaöğretim kız ve erkek okullarının belli bölgelerde ayrı ayrı kurulması” önerisi getirildi.
İzmir, bir başka önerisinde de öğrencileri yaş gruplarına göre bölünmesini önerdi. İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün 8 yıllık eğitimi 4'er yıllık okullar olarak ayrılmasını önerdiği raporunda; “ilköğretim okullarında anasınıfından 8'inci sınışara kadar okuyan öğrencilerin bedensel gelişimleri, kazandırılacak değerler farklıdır. Öğrencilerin yaş gruplarına göre bölünerek farklı okullarda ders görebilir.
Afyonkarahisar İl Milli Eğitim Müdürlüğü, öğretmenlerin kadrolu, sözleşmeli, ücretli, vekil, usta öğretici gibi özlük hakları birbirinden farklı istahdam biçimlerinde çalıştığına çekti. Raporda öğretmenlerin sadece üniversiteleri tarafından yetiştirilmesi gerektiğini savunup, vakıf üniversitelerinin bu programlarının kapatılmasını istedi.
Çalıştay, İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün ev sahipliğinde, Kaya Prestige Otel'de yapıldı. İzmir'in yanısıra Kütahya, Afyonkarahisar, Uşak , Aydın, Denizli, Manisa ve Muğla İl Milli Eğitim Müdürlüklerinden temsilciler ile aralarında akademisyen, öğretmen sendikası temsilcisi ile öğrencilerin de yer aldığı gruplar oluşturuldu.
Grupların, 'Öğretmenin yetiştirilmesi, istihdamı ve mesleki gelişimi', 'Eğitim ortamları, kurum kültürü ve okul liderliği', 'ilköğretim ve ortaöğretimin güçlendirilmesi, ortaöğretime erişimin sağlanması', 'Spor, sanat, beceri ve değerler eğitimi' ile 'Psikolojikdanışma, rehberlik ve yönlendirme' başlıkları altında illerin bu konulardaki raporları nı değerlendirecekleri belirtildi. (AkisGazetesi)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com