Müftülerin "yeni anayasa"dan isteği

Müftülerin "yeni anayasa"dan isteği
Afyonkarahisar'da toplanan il müftüleri "Yeni anayasada Diyanet İşleri Başkanlığı'nın özerkliğini güvence altına alan ve kamu tüzel kişilik sağlayan" bir düzenleme yapılması istedi.

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Afyonkarahisar'ın Sandıklı ilçesindeki bir otelde düzenlenen ''İl Müftüleri Semineri''nin kapanışına katıldı.

Toplantının son gününde, Görmez'in başkanlığında yapılan istişarenin ardından hazırlanan ''Sonuç Bildirgesi'' Dini Yayınlar Genel Müdürü Yüksel Salman, tarafından okundu.

Cami içi hizmetlerde olduğu gibi cami dışı din hizmetlerinde de daha etkin ve verimli bir hizmet politikası geliştirmek için sürekli gelişme ve yenilenme ihtiyacının aşikar olduğu kaydedilen açıklamada şöyle denildi:

''Diyanet İşleri Başkanlığı, Türkiye'nin belli başlı sorunları karşısında dinin alanını daraltma ya da abartılı bir şekilde genişletme anlayışından uzak durarak dinin kendi tabiatına denk bir duyarlılık içinde milletin huzur ve saadetinin teminatı olan maneviyata ulaştırılması konusundaki azim ve kararlılığını sürdürüyor. Bu bağlamda dini bir takım yorum, adet ve geleneklerle özdeşleştiren, hurafeler zemininde insanımızın maneviyatını hayattan koparan her türlü olgu karşısında teşkilatımız gereken irşad görevinin gerçekleştirilmesi öncülüğünü devam ettirecektir. Bugün başta Suriye olmak üzere coğrafyamızdaki kimi sorunlu bölgelerde mezhep olgusu üzerinden Müslümanları bölüp parçalamaya yönelik girişimler karşısında herkesin uyanık ve basiretli olması gerekir. Hutbe ve vaazlar birer irşad vasıtası olarak çok büyük önem taşıdığı açıktır. Bundan dolayı özensiz, gündemden kopuk ve sıradan söz akışlarıyla örülmüş bir hutbe ve vaaz içeriğiyle bu görevin hakkıyla yerine getirilemeyeceği malumdur. Hutbe ve vaaz metinlerinin iyileştirilmesi konusunda gereken bütün tedbirler özenle alınmalıdır''

Yeni anayasa

''Yeni Anayasa çalışmalarında Diyanet İşleri Başkanlığı'nın ilmi ve dini özerkliğini güvence altına alan ve başkanlığımıza kamu tüzel kişiliği sağlayan bir düzenleme günümüz dünyasının gerekliliklerini karşılayabilme bakımından başkanlığımızı daha da güçlü hale getirecektir'' ifadesine yer verilen bildirgede 2013 yılı Kutlu Doğum Haftası temasının 'Hz. Peygamber ve İnsan Onuru' olarak belirlendiği kaydedildi. (VİK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Dikkat! Bu yollar 2 gün kapalı02 Ocak 2015 Cuma 14:37
 • Zabıta ceza değil ödül dağıttı26 Aralık 2014 Cuma 15:50
 • İzmir yeni yıla 'Özlem'le girecek26 Aralık 2014 Cuma 15:48
 • İstanbul'da taksici eylemi26 Aralık 2014 Cuma 10:39
 • İstanbul’da 12 saatlik su kesintisi24 Aralık 2014 Çarşamba 13:00
 • Sis bir çöktü bir daha kalkmak bilmedi08 Aralık 2014 Pazartesi 14:56
 • Trafik polisine ceza kesildi01 Aralık 2014 Pazartesi 10:27
 • İçme suyuna kanalizasyon atığı karıştı!27 Kasım 2014 Perşembe 11:03
 • AKP'li başkandan tarihi itiraf!26 Kasım 2014 Çarşamba 09:34
 • Çeşme’nin ölüm fermanı19 Kasım 2014 Çarşamba 08:22
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com