Muğla'da çekirge istilası

Muğla'da çekirge istilası
Muğla'nın Fethiye İlçesi'ne bağlı Dodurga Köyü çekirge istilasına uğradı.
Çekirgelerin yaklaşık 100 dekar orman alanı ve 500 dekar tarım arazisine zarar verdiği köyde, son 3 yıldır buğday ve arpa ekilemiyor.
 
Eşen Beldesi'ne 15 kilometre uzaklıktaki Dodurga Köyü'nde çekirgelerin istilasına uğrayan tarım alanları kullanılmaz hale geldi. Kızılcık Mevkii'ndeki 600 dekarlık alanda ağaçlar zarar gördü, hayvanların otlatıldığı yeşil alanlar yok oldu. Son 3 yıldır çekirge istilası yaşanan bölgede, köylüler tarım alanlarına buğday ve arpa ekimini durdurdu.
 
ÖNÜNE ÇIKAN HER ŞEYİ YİYORLAR
 
Önüne çıkan yonca, ot ve çiçek gibi bitkileri tümüyle yok eden çekirgelerin sayısı yüz binlerle ifade edilirken çekirgelere karşı ilaçlı mücadele başlatıldı.

Tarlalarını tarıma elverişli hale getirmek için ilaçlama yapan köylülere Fethiye Tarım İlçe Müdürlüğü de destek veriyor. Köylülere böcek ilacı sağlayan yetkililer, bölgenin tekrar tarıma elverişli hale getirilmesini istiyor.

Traktör yardımıyla yapılan ilaçlama çekirge istilasını durdurmaya yetmedi. Köylüler çekirge istilasına uğrayan tarlalarda yürümekte dahi zorlanıyor.
 
'ADIM ATTIĞIMIZ YERDEN ÇEKİRGE ZIPLIYOR'
 
Çekirgelerle ilaçlı mücadele başlattıklarını kaydeden köy muhtarı Rasih Mete, "3 yıldır bu bölge çekirgelerin istilasına uğruyor. Mahsullerimiz yok olduğu için ekim yapmayı durdurduk. Normalde 500 dekar alanda arpa ve buğday ekimi yapılırdı. Ancak şimdi adım attığınız yerden çekirge zıplıyor" diye konuştu.
 
Köylülerden Nasuh Özer ise yok olan yeşil alanların hayvancılığa zarar verdiğini söyledi. İlaçlamada geç kaldıklarını belirten Özer, "Çekirgeler önüne gelen tüm yeşilliği yok ediyor. Bölgede tek bir yeşil ot bile kalmadı. Ekim yapmaktan geçtik, hayvanları otlatacak yeşillik bile bulamıyoruz" dedi.

Bölgede ilaçlama yapan Aydın Canboğa da çekirgelerin köy halkını perişan ettiğini, tarım arazilerinin kullanılamadığını belirterek, hükümetten yardım beklediklerini söyledi.
 
BÖLGEDE YOĞUN ÇEKİRGE POPÜLASYONU
 
İlaçlama çalışmaları hakkında bilgi veren Fethiye Tarım İlçe Müdürü Fırat Erkal, bölgede yoğun çekirge popülasyonu tespit edildiğini belirtti.

Bölgede çiftçilerle işbirliği içinde ilaçlama yaptıklarını anlatan Erkal, "Kullandığımız ilaçlar çekirge ile mücadele için bakanlık tarafından tavsiye edilen ilaçlardır. Çekirge nüfusunun kontrol altında tutulması ve yeşil doğaya verilen zararın en aza indirilmesi için faaliyetlerimiz sürecek" diye konuştu. (SNK)
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Dikkat! Bu yollar 2 gün kapalı02 Ocak 2015 Cuma 14:37
 • Zabıta ceza değil ödül dağıttı26 Aralık 2014 Cuma 15:50
 • İzmir yeni yıla 'Özlem'le girecek26 Aralık 2014 Cuma 15:48
 • İstanbul'da taksici eylemi26 Aralık 2014 Cuma 10:39
 • İstanbul’da 12 saatlik su kesintisi24 Aralık 2014 Çarşamba 13:00
 • Sis bir çöktü bir daha kalkmak bilmedi08 Aralık 2014 Pazartesi 14:56
 • Trafik polisine ceza kesildi01 Aralık 2014 Pazartesi 10:27
 • İçme suyuna kanalizasyon atığı karıştı!27 Kasım 2014 Perşembe 11:03
 • AKP'li başkandan tarihi itiraf!26 Kasım 2014 Çarşamba 09:34
 • Çeşme’nin ölüm fermanı19 Kasım 2014 Çarşamba 08:22
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com