Muğla'nın tarihi değerleri EuroVelo güzergahına eklenecek

Muğlanın tarihi değerleri EuroVelo güzergahına eklenecek
Yunanistan'a kadar giden Avrupa Bisiklet Rotaları Ağı'na (EuroVelo) Muğla'nın Yatağan ilçesinin dahil edilmesi için ana güzergah belirleme çalışmaları yapılıyor

MUĞLA (AA) - Avrupa Bisiklet Rotaları Ağı'na (EuroVelo) dahil olmak için rota belirleme çalışmalarına hız verilen Muğla'da, Yatağan ilçesinin de rotalara bağlanması için Muğla Büyükşehir Belediyesinin öncülüğünde çalışma yürütülüyor.

Yunanistan'ın Atina kentine kadar uzanan EuroVelo ağının Türkiye'den de geçmesi için Muğla Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde çalışma başlatıldı. Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından Güney Ege Kalkınma Ajansı'na (GEKA) sunulan "Muğla'nın Avrupa Bisiklet Rotaları Ağı (EuroVelo) Potansiyeli Projesi"nin kabul edilmesiyle il genelindeki çalışmalara hız verildi.

Yatağan'da güzergahı belirlemek için ilçeye gelen EuroVelo Ulusal Koordinatörü Feridun Ekmekçi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bölgedeki bisiklet turizmini geliştirmek amacıyla potansiyel belirleme projesi hazırlandığını söyledi.

Ekmekçi, Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin hazırladığı proje kapsamında Avrupa Bisiklet Ağı'na dahil olabilecek ana rotaların raporlama çalışmasını yaptıklarını kaydetti.

EuroVelo'nun 8'inci rotasının Atina'ya kadar geldiğine dikkati çeken Ekmekçi, güzergahın Kos üzerinden Bodrum'a giriş yaparak Yatağan üzerinden Muğla merkeze ulaşması ve buradan da Köyceğiz-Fethiye ile Antalya üzerinden devam etmesinin gündemde olduğunu ifade etti.

 

- "Muğla ayağı ilgi çekici olacak"

Projenin hayata geçirilebilmesi için yerel yönetimler, kamu kurumları ve sivil toplum kuruluşlarının desteğine ihtiyaç duyulduğunu belirten Ekmekçi, şöyle konuştu:

"Muğla'daki görülmeye değer tarihi ve turistik yerleri bu ağa eklemeye gayret gösteriyoruz. Bu sayede Avrupa Bisiklet Rotaları Ağı'nın Muğla ayağa daha da ilgi çekici olacak. Çalışmalar kapsamında birçok kurum ve kuruluşla işbirliği içerisinde hareket ediyoruz. Bisiklet turizminin gelişmesi için bu işbirliği çok büyük önem arz etmektedir."

Bisiklet ile turizm çeşitliliğinin de artacağını vurgulayan Ekmekçi, bisiklet turizminin Avrupa'daki ülkelere yılda ortalama 44 milyar dolar getiri sağladığına işaret etti.

 

- 45 bin kilometrelik rota tamamlandı

EuroVelo Yurtdışı Koordinatörü Adnan Çangır ise EuroVelo'nun oluşturduğu veritabanını kullanan bisikletçilere büyük kolaylıklar sağladığını söyledi.

EuroVelo'nun Avrupa Bisikletçiler Federasyonu tarafından yönetilen Avrupa Birliği destekli bir proje olduğunu ifade eden Çangır, şöyle konuştu:

"EuroVelo bisiklet rotaları yaklaşık 70 bin kilometre olarak planlanmış, 45 bin kilometresi tamamlanmıştır. EuroVelo yol levhaları Fransa, İsviçre, Almanya, Avusturya, Macaristan, Sırbistan da görülebilir. EuroVelo, bisiklet rotalarının uluslararası statüsü kazanmasına destek olur ve yapım aşaması için siyasi destek elde etmede yardımcı olur. EuroVelo bisiklet rotaları geçtiği ülkelerdeki şehirlerin prestij kazanmasına ve sosyo-ekonomik yapının geliştirilmesine destek sağlar."

Yapılan güzergah çalışmaları sonucunda, Muğla merkeze bağlı Çaybükü Mahallesi, Yatağan'a bağlı Bozüyük Mahallesi ve Katrancı köyü ile Lagina Antik Kenti, Geyik Barajı, Milas'taki Labranda Antik Kenti'nin GPS kayıtları alındı.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com