Muhalefet Davutoğlu'na Çattı!

Muhalefet Davutoğlu'na Çattı!
Bakan Davutoğlu, Meclis'te konuştu Türkiye hayalini anlattı. İşte Davutoğlu'nun çizdiği Türkiye hedefi..

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Meclis'te konuştu Türkiye'nin bölgesinin en güçlü ekonomisi haline geldiğini söyledi. Dış politikada aktif bir süreçle çok sayıda yeni elçilik açtıklarını söyleyen Davutoğlu, tüm coğrafyalarda tam anlamıyla ekonomik entegrasyon istediklerini ifade etti. Davutoğlu'nun sözleri muhalefeti kızdırırken CHP,MHP ve DTP'li üyeler sert eleştiriler yöneltti!

Davutoğlu, Dışişleri Bakanlığının 2011 Mali Yılı Bütçe Tasarısının TBMM Plan ve Bütçe Komisyonuna sunumunda yaptığı konuşmada, Türk dış politikasında yaşanan gelişmeleri değerlendirdi.

"TÜRKİYE DÜZEN KURUCU BİR AKTÖR"

Türk dış politikasının yöntem olarak iki ana hedefi bulunduğunu, bunlardan birisinin önleyici barış diplomasisi çerçevesinde, çevre bölgelerde ve küresel alanda çıkabilecek muhtemel krizleri önlemeye çalışmak olduğunu vurgulayan Davutoğlu, artık dünyada küresel düzene karşı Türkiye'nin ''düzen kurucu bir aktör'' olarak yer almasını istediklerini söyledi.

Dünyada siyasal krizlerin yanında ekonomik krizlerin de yaşandığını ve ekonomik krizlerin sosyal krizlere dönüştüğüne, kültürel konuların da ayrı bir sorun oluşturduğuna dikkati çeken Bakan ''Avrupa merkezli kültür dışındaki diğer medeniyet havzalarındaki yeni kültürel hareketlilik, bir arada yaşama sorununu sadece bu bölgelerde değil, büyük şehirlerde de ortaya çıktı''dedi.

MEDENİYETLER İTTİFAKI PROJESİ BM'DEN SONRA EN KAPSAMLI GRUP

Davutoğlu, Türkiye'nin çok önemli uluslararası örgütlerde üst düzeylerde görevler aldığını, dün de Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi Dönem Başkanlığını üstlendiğini, böylelikle bu kadar önemli bir kurumun hem yasama hem de yürütme organında yine Türkiye'nin bulunacağını kaydetti.

Küresel ekonomik düzenin merkezinin giderek G-20 olduğunu söyleyen Davutoğlu, G-20'nin öneminin ve rolünün artmasından memnun olduklarını ifade etti. Davutoğlu, Türkiye'nin IMF Yönetim Kurulu'nda kalıcı bir üyelik alması için çalışmalarını sürdüğünü söyledi.

Davutoğlu, şunları kaydetti:

''Türkiye, şu anda eğer zihnimizde bir dünya haritası tasavvur edersek Almanya, Fransa ve İtalya batıda bir çizgi oluşturursa kuzeyde Rusya, Doğuda'da Çin ve Hindistan, geri kalan bütün Afro-Avrasya'nın en büyük ekonomisi Türk ekonomisidir. Biz, bütün bu coğrafyalarda tam anlamıyla ekonomik entegrasyon istiyoruz. Bütün bu bölgelerde insan ve malların tam serbestliğini istiyoruz. Serbest vize, serbest ticaret istiyoruz. Bu bizim güçlü müteşebbisimizin hareket kabiliyetini artıracaktır ve bizim uluslararası alandaki konumumuzu takviye edecektir.''

CHP Bursa Milletvekili Onur Öymen, Meclisin çatısının iktidar başarıları anlatılmak için kullanıldığını öne süren Öymen, AB ile ilişkilerde çok büyük sıkıntı yaşandığını bildirdi.

Hırvatistan'ın Türkiye ile birlikte müzakerelere başladığını, yakında tam üye olacağını belirten Öymen, Fransa ve Güney Kıbrıs'ın birçok başlığı veto ettiğini vurguladı.

AB İlerleme Raporu konusunda da değerlendirmeler yapan Öymen, kendine saygısı olan hiçbir hükümetin raporu kabul edemeyeceğini söyledi. Öymen, ''Türkiye, bu kadar haksız muameleye müstahak değil'' ifadesini kullandı.

Bakan Ahmet Davutoğlu'nun ''füze savunma sistemi'' konusunda Meclis'te bilgi vermediğini, oysa konunun çok önemli bir konu olduğuna dikkati çeken Öymen, şöyle devam etti:

''Bu, Türkiye'nin güvenliğini bire bir ilgilendiren bir konu. Türkiye'ye füze kalkanı lazım mı? Evet, lazım. İsrail'in var Türkiye'nin yok. Olacak şey mi? Ama kimse kimseyi aldatmasın. Niçin bu sistemi Çek Cumhuriyeti, Polonya'ya kuramadılar? Çünkü, Ruslar baskı yaptılar. Niçin Türkiye'ye kuruluyor? Artık saklanamayacak bir gerçek ki, hedef İran'daki Şahap füzeleri. Şahap füzelerinin vurabileceği iki ülke var: İsrail ve Türkiye. Türkiye'yi vurması için makul bir gerekçe var mı? Bunun esas amacı İsrail'e yönelik bir hava saldırısını havada durdurmaktır. Kimse kimseyi aldatmasın, işin gerçeği budur. Türkiye, istemediği zaman bu sistem kullanılmayacak diyebiliyor musunuz?''

''HEYBELİADA İÇİN HUKUKİ SÜREÇ BAŞLATTINIZ MI?''

MHP Ankara Milletvekili Deniz Bölükbaşı, basında yer alan haberlerde Türkiye'nin Yunanistan'ın kara sularını 6 milin ötesine çıkarılmasının önceki ''Milli Siyaset Belgesi''nde savaş nedeni sayıldığını, basında yer alan haberlere göre bunun yeni belgeye konulmadığını belirtti. Bölükbaşı, ''Bu konuda değişiklik olmuş mudur?'' diye sordu.

Yunanistan'ın Türkiye'nin egemenlik sorunu yaşadığını tek komşusu olduğunu dile getiren Bölükbaşı, ''Sıfır sorun politikası Ege'ye nasıl uygulanacaktır?'' sorusunu yöneltti.

''GERÇEKÇİ OLALIM''

CHP İstanbul Milletvekili Mustafa Özyürek, Davutoğlu'nun iddialı bir sunuş yaptığını, Türkiye'yi ''adeta dünya düzenine sağlayan ülke'' gibi takdim ettiğini ifade ederek, ''İddialı olmak iyidir, ama gerçekçi de olmak lazım'' dedi.

Parti olarak Türkiye'nin AB'ye üye olmasını istediklerini vurgulayan Özyürek, ''Ama karşı tarafın ayağını sürüdüğünü söylediğimizde 'Vay siz AB'ye karşı mısınız' deniyor'' diye konuştu.

BDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, dünyada ırkçılığın güçlendiğine işaret ederek, ''5-6 milyon vatandaşımız dışarıda yaşıyor. Bunu çok iyi değerlendirmek lazım'' dedi.

Kendi iç barışını sağlamış bir Türkiye'nin ancak model oluşturabileceğini ifade eden Kaplan, AB İlerleme Raporuna dikkati çekerek, ''Kendi evimizi düzeltemezsek yüzümüze gözümüze vuruyorlar'' diye konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com