"Muhalefet 'Ezbere Hayır' ile Rant Peşinde"

"Muhalefet 'Ezbere Hayır' ile Rant Peşinde"
Referandumda Kütahyalıların evet demesi için 04 Eylül Cumartesi günü Kütahya'ya gelen Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, muhalefet partilerinin Anayasa değişikliği paketinde yer alan maddeleri incelemeden ve okumadan 'ezbere hayır' dediklerini söyle

Referandumda Kütahyalıların evet demesi için 04 Eylül Cumartesi günü Kütahya'ya gelen Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, muhalefet partilerinin Anayasa değişikliği paketinde yer alan maddeleri incelemeden ve okumadan 'ezbere hayır' dediklerini söyledi. Bakan Eroğlu, sivil ve Avrupa standartlarında bir Anayasa için Kütahyalıların 'EVET' diyeceklerinden şüphesinin olmadığını da sözlerine ekledi.
'TÜRKİYE'NİN ÖNÜNÜN AÇILMASI VE DAHA ÇOK DEMOKRASİ İÇİN'
Ziyaretine Kütahya'ya Valisi Şükrü Kocatepe'yi makamında ziyaret ederek başlayan Eroğlu Valilikte bakanlığının Kütahya'ya yaptığı yatırımlarla ilgili açıklamlarda bulundu. Eroğlu, daha sonra Belediye Başkanı Mustafa İça'yı makamında ziyaret etti.
Belediyeyi ziyaretinin ardından AKP İl Başkanlığına geçen Bakan Eroğlu, burada partililerle buluştu. 12 Eylül Referandumu'nda sandıktan 'evet' çıkacağını belirtti.
12 Eylül'deki halk oylamasının tarihi sürecine bakıldığında son 150-200 yılın en önemli dönüm noktalarından biri olduğunu ifade eden Eroğlu, halk oylamasını, 'Türkiye'nin önünün açılması ve daha çok demokrasi için, bazı kişilerin ülkeyi yönlendirmesi değil, milletin tam iradesiyle ülkeyi yönetmesi açısından çok önemli bir adım olduğunu özellike belirtti.
Bakan Eroğlu konuşmasını şöyle sürüdürdü:
'Türkiye'nin her yerini geziyoruz. Referandum sonucunda sandıktan 'evet' çıkacağına inanıyorum. Vatandaşlarımızın sağduyusuna inanıyorum. Milletimize onun için gittik. Vatandaşlarımız maddeleri tek tek okusunlar; kadınlara, engellilere, şehit ailelerimize pozitif ayrımcılık var. Artık insanlar fişlenmeyecek, vergi borcu olan vatandaşlar Anayasa Mahkemesi kararıyla yurt dışına çıkabilecek, HSYK ve Anayasa Mahkemesi'nin yapısı değişecek, kamu denetçiliği sistemi devreye girecek, artık vatandaşlar Anayasa Mahkemesi'ne müracaat edebilecek. 'Bunda her kesimin istifade edeceği maddeler var. Bilhassa başımızın tacı olan hanımefendiler, engelliler, gaziler, bu vatan ve bu bayrak uğruna canlarını feda eden şehitlerimizin yakınları için pozitif ayrımcılık getiriyoruz. Bunları yapmayacak mıyız, şehitlerimizin yakınlarına sahip çıkmayacak mıyız? Bunun için mutlaka 'evet' dememiz gerekiyor. Diğer siyasi partiler sanki sandığa gidince bir siyasi partiye oy verilecekmiş gibi hava ortaya koymaya çalışıyor. Referandum sandığına giden vatandaşlarımız orada tercihini yapacak. Herhangi bir milletvekilini, belediye başkanını seçmeyecek. Herhangi bir partiyi tercih edecek değil. Sadece AK Parti'nin tabanına seslenmiyoruz, MHP'li, CHP'li kardeşlerimizin ve diğer siyasi partiye mensup vatandaşlarımızın mutlaka bu değişiklik paketinin içeriğini okuyarak sandıkta tercihini yapması ricamızdır' diye konuştu.
'HAYIR İÇİN UĞRAŞANLAR NEDEN MADDELERİ İNCELEMİYORLAR?'
Muhalefetin anayasa taslağının içeriğine bakmadığını ifade eden Bakan Eroğlu muhalefte yönelik sert açıklamlarda bulunarak konuşmasnı şöyle sürdürdü:
'Muhalefet içeriğe bakmıyor, AKP'nin anayasası diye değerlendiriyor. Bu Anayasa milletin beklediği sivil anayasadır. Bu anayasa vatandaşa sunuluyor, evetse evet, hayırsa hayırdır. Vatandaşlar sandığa giderek kararını verecek. Türkiye'yi geziyoruz, ben vatandaşın 'evet' diyeceğine inanıyorum çünkü biz Avrupa standartlarında bir anayasa taslağı hazırladık. Maddeleri teker teker okusun, hangisine 'hayır' diyorsa söylesin. Hanımlarımızın, çocuklarımızın istismarının önlenmesine, gazilere, şehit yakınlarına pozitif ayrımcılık yapılmasına, kamu denetçiliği sistemine, Ekonomik ve Sosyal Konseye 'hayır' mı diyecek? Hiçbir şeye hayır diyemeyeceği için köşeden, şuradan buradan dolaşarak birtakım hakaretlerle AK Parti'ye yönelmek son derece yanlıştır. Muhalefet vatandaşı, (Bunlar Anayasa Mahkemesinin yapısını değiştirecek, Yüce Divan'dan kaçmak için bu değişiklikleri yapıyorlar) diye kandırıyor. Başbakanımızın, hükümetimizin destan yazdığı yatırımlarla Yüce Divan'a gitmek için bir sebep yok ki, niye gidelim. 12 Eylülde iki bayramı birlikte yaşayacağımıza inanıyorum, inşallah 12 Eylül demokrasi bayramı olacak.' şeklinde açıklamalarda bulundu.
Bakan Eroğlu daha sonra Kütahya'nın çeşitli ilçelerine gitmek üzere AKP İl Başkanlığından ayrıldı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com