Muhalefet Haşim Kılıç'a Bu Kez Destek Verdi...

Muhalefet Haşim Kılıç'a Bu Kez Destek Verdi...
Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç'ın açıklamalarını "geç ama yerinde" olarak tanımlayan muhalefet temsilcileri, Kılıç'ın Cumhurbaşkanlığı adaylığına ise sıcak bakmadı.

"CÜBBESİNİ ÇIKARMADI, CÜBBESİ İLE DERS VERDİ!"

Engin Altay- CHP Grup Başkanvekili

"Kılıç'ın bugün yaptığı açıklamaların bir kaynağı var. O da Başbakan Erdoğan'ın, 'AYM, kararlarına saygı duymuyorum' sözü; bir AKP'linin,  'AYM kararları milli olmaktan çıktı' vb. açıklamalar. Hükümetin başındakilerin, devletin hukuk devleti olma özelliğini ortadan kaydırmaya yönelik açıklamaları...

Yani Anayasa Mahkemesi Başkanı, cübbesini çıkarmamıştır, cübbesi ile ders vermiştir. 

"HAŞİM KILIÇ, İŞİNİ YAPTI"

Yargıya oynayanlara, yargıya tecavüz edenlere yönelik bir feryat, bir ders,  kamuoyuyla paylaşılmıştır. 

Aym başkanı Kılıç, bugün işini yaptı. Cumhurbaşkanlığı seçimi ile ilişkilendirilemesini pek yapamıyorum ben."

"BİZ NE PARALEL YARGI, NE AK YARGI İSTİYORUZ!"

Oktay Vural- MHP Grup Başkanvekili

"Türkiye'de hukuk devleti ve özgürlüklerimiz tehdit altında. Bugün hükümetin yaptığı uygulamalarla, hukuk devletine yönelik tehdidin giderek arttığını ortaya koymuştuk. Hukuk, milletin hukukudur. Hukuka uymayan, milli iradeyi ayaklar altına almış demektir. Hukuka hesap vermek yerine, darbe yapmak, milleti itibarsızlaştırmak demektir. Kılıç'ın ortaya koyduğu endişe ve tavırlar, hepimizin  belirttiği saldırılardır. Hukuk, hepimizin hukuku olmalıdır. Biz ne paralel yargı ne de ak yargı istiyoruz, biz milletin yargısını istiyoruz bu nedenle yürütmenin, yargıya uyguladığı baskı, tehdit ve şantaj hepimize yöneliktir. 

"GÜÇ KARŞISINDA, GÖMLEK DEĞİŞTİRİLMEZ!"

Kılıç'ın ifadesine göre hükümet, hukukun üzerine çıkmıştır, kendisini kanunun yerine koyarak bizim özgürlük ve ifade alanımızı kısıtlamıştır. Güç karşısında gömlek değiştirmek, güç karşısında gücün istediği şekle girmek, bizim düsturumuzda  olmadığı gibi, yargı da böyle bir kalıba giremez. Bu açıklama, Türkiye'de hukuk devletinin ve demokrasinin nasıl tehdit altında olduğunu, yargı mensuplarının nasıl ikilem içinde kaldığını ortaya koyması bakımından önemlidir. Kılıç'ın değerlendirmeleri ile MHP'nin endişelerinin, yargı çevresinde de oluştuğunu görmekteyiz. "

"YARGININ VİCDANI İŞGAL EDİLMİŞ"

Özcan Yeniçeri- MHP Ankara Milletvekili

"Bu çok gecikmiş bir çıkış. Kılıç, sağduyulu ve hukuk devletine uygun bir açıklama yapmıştır. Bu açıklamanın satır aralarında hukuk devletinin kişiselleştiğini, totaliterleştiğini söylüyor. Yargının vicdanın işgal edildiğini belirtiliyor. 'Daha önce paralel dediklerinizce işgal edildiyse, bugün de hükümetçe işgal edildi' diyor. 

Doğru tespitler, ikaz edici tespitler. Dün hak ihlaline uğrayanlarla , bugün hak ihlallerine uğrayanların farklılığı , görüşümüzü değiştirmeyecektir. Doğru söylüyor Kılıç, Hakan Fidan'ı bir günde kurtarıyor, 8 milletvekili için, bugün hala içerde olan Engin Alan için tek adım atmıyor.  Kendilerinden olunca hemen yasa çıkarıyorlar ama milletvekillerinin içerde tutulmasına göz yumuyor. Eğer bu milletvekilleri AKP'li olsaydı, daha yeminin ilk gününde bu sorun çözülürdü. 

"KILIÇ, ANAYASA MAHKEMESİ BAŞKANI OLARAK KALMALI"

Haşim Kılıç, cumhurbaşkanı olarak değil, Anayasa Mahkemesi Başkanı olarak kalmalıdır. Bu ifadelerinin siyasi olduğunu düşünmüyorum, bir hukuk adamının vicdanından gelen çığlıktır. Göreceksiniz, Kılıç için linç kampanyası başlatacak hükümet, paralelin yerine Haşim Kılıç'ı koyacak. "

"GEÇ KALINMIŞ BİR TEPKİ!"

Refik Eryılmaz -CHP Hatay Milletvekili 

"Anayasa Mahkemesi bugün ülkemizin en üst noktasındaki yargı kurumu. Anayasamızda kuvvetler ayrılığı  ilkesi var. Aym kararlarına karşı, Başbakanın yaptığı açıklamalar, kabul edilebilecek açıklamalar değil.  Geç kalınmış bir tepki olarak görüyorum. Ama tabii ki Kılıç'ın yaptığı bu açıklamalar, bir AYM Başkanının yapması gereken açıklamalardır. " (BEE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com