"Muhalefet Kararlıysa Hemen Adımı Atalım'

"Muhalefet Kararlıysa Hemen Adımı Atalım'
Başbakan Erdoğan, gazetecilerin başörtüsü ve askerlikle ilgili sorularını yanıtladı..

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Almanya'ya hareketinden önce, Esenboğa Havalimanı'nda açıklamalarda bulundu ve soruları yanıtladı.

Bir gazetecinin, ''Terörle mücadelede Kandil'i tasfiye projesinden bahsediliyor. Kandil'deki lider kadronun 50'sinin Avrupa'ya, geri kalan 250'sinin Irak'ta rehabilite edileceği yönünde haberler var. Böyle bir tasfiye planı var mıdır? CHP lideri Sayın Kılıçdaroğlu'nun terörle mücadeleyle ilgili trafik konusunda talebi olmuştu, siz gizli oturumda Meclis'te halledebileceğinizi söylemiştiniz. Salı günü bir bilgilendirme yapılabilir mi?'' şeklindeki sorusu üzerine Başbakan Erdoğan, ''Birinci soruyla ilgili cevabı o haberi yapanlara sorarsınız çok daha iyi olur. Çünkü biz bu konuyla ilgili herhangi bir atımı atarsak zaten bizzat bizlerden veyahutta ilgili arkadaşlardan duyarsınız. Diğerine gelince, biz, tezkere ile bilgilendirmeyi ikisini birarada gizli oturumla yapacağız. Arkadaşlarımız çalışmalarını şu anda sürdürüyorlar. Sanırım Salı günü bunu gerçekleştirecekler veya Çarşamba, şu anda grup başkanvekili arkadaşlarım bunun kararını verecekler'' diye konuştu.

"CHP'de başörtüsü konusunda rapor hazırlığı vardı, kamusal alana yansıtılamayacağı, yasağın devam edeceği, Anayasa Mahkemesi kararlarının geçerli olduğu yönünde çözülmesi gerektiği belirtiliyor. Bu mümkün mü?" sorusunu ise Erdoğan şu şekilde yanıtladı:

"Çok açık net tekrar söyleyeyim. Yasama organı ne iş yapar? Yasama organından bir karar çıkmışsa ve bu kanun çıktıktan sonra da eğer uygulama alanını bulamıyorsa; ki Anayasa Mahkemesi'nin bir müdahelesi olmak suretiyle daha önce böyle bir müdahelede bulunuldu, fakat halkoylaması öncesinde anamuhalefetin lideri olumlu bir yaklaşım ortaya koydu. Fakat bugünkü açıklamalar bu şekilde, farklı yaklaşım var. Diğer muhalefet partileri de bu konuyla kararlıysa hemen arkadaşlarımızı görevlendirelim. Yasal bir zemin gerekiyorsa hemen adımı atalım, gerekli olan neyse, fazla bir şey değil 3 maddede hallolacak bir şey, hemen bu işi bitirelim. Kim samimi kim değil ortaya çıksın."

"DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞI BU KONUDA ÇALIŞMASINI YAPAR"

"İnancım sebebiyle başımı örtüyorum diyen insanlarla ilgili, cumhuriyetin en önemli kurumu hangi kurumdur? Herhalde siyasi partiler değil, Diyanet İşleri Başkanlığı'dır. Diyanet İşleri Bakanlığı bu konuda çalışmasını yapar. Ben bunu sayın Genel Başkana da söyledim, yanında başka çalışma da istiyorsanız yaptırın, bir havuz oluşsun, bu işi bitirelim, bu gündemden artık kalksın. "

"Bu bir inanç meselesi çünkü, eğitim öğretim özgürlüğüne artık bu perdeyi koymayalım. Bu ülkede bu genç yavrularımız bir huzur bulsunlar. Ve problemleri bir bir ortadan kaldıralım. 7 sene öncesine kadar bu ülkede kamusal alan yok muydu? 7 yıldır kamusal alanı soktular literatüre. Çankaya'ya 7 sene öncesine kadar rahatlıkla herkes giriyordu. 7 yıl önce Çankaya'ya sokulmaz oldular. Aynı şekilde farklı yerlere de sokulmaz hale geldi. Bu ülke kimin, kamu binaları kimin? Halkın değil mi, kamunun değil mi? Benim vatandaşlarım rahatlıkla giremeyecek mi bu yerlere? Ne yazık ki bu ülkede zorla buna alıştırılmaya çalışılıyor, zorla bir yere gitmek mümkün değil, bırakalım şu halkımızı ögrürlük çerçevesi içinde herkes yaşasın. Kimse birbirine şüpheyle bakmasın, özgüven içerisinde yürüsün, saygıyla sevgiyle müdahele etsin."

Gazetecilerden birisinin "Kamu kurumlarındaki çalışanların da başörtüsüyle çalışma talebi var. Bununla ilgili değerlendirmeniz nedir?" sorusu üzerine Erdoğan,

"İlgili birimler bütün çalışmlarını yapar, sonra karar verilir. Dünya Türkiye'den ibaret değil. Olaylara bakarken halkı da yanlışa sevketmeyin. Batı diyorsunuz işinize geldiği zaman, bütün dünyayı bir masaya yatırın, uygulamaları görün, ondan sonra da ülkemizle ilgili bu adımları ona göre atalım. İsteyene göre özgürlük olmaz, bir tanımı vardır, neyse bunun adımını hep birlikte atalım. Şu ülke gerilimler ülkesi olmasın, mutluluk ve huzur ülkesi olsun." açıklamasında bulundu.

Bir gazetecinin tek tip askerlikle ilgili "Dün Genelkurmay Başkanı'yla haftalık olağan görüşme kapsamında bir araya geldiniz. Tek tip askerlik gündeme geldi mi?" sorusuna ise Erdoğan, "Buarada yoğunluğum var, brifingi almadık ama alacağız. Bu konuyu görüşmedik." cevabını verdi.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com