Muhalefet ve Sendikalar Hayır'da Buluştu

Muhalefet ve Sendikalar Hayır'da Buluştu
Kütahya'da, çeşitli siyasi partilerin il başkanları ile bazı sendika başkanları yaptıkları ortak basın toplantısında 12 Eylül'de yapılacak Anayasa değişikliğine "HAYIR" diyeceklerini açıkladılar.

Kütahya'da, çeşitli siyasi partilerin il başkanları ile bazı sendika başkanları yaptıkları ortak basın toplantısında 12 Eylül'de yapılacak Anayasa değişikliğine 'HAYIR' diyeceklerini açıkladılar.
Siyasi partilerin il başkanları ve toplantıya katılan sendikalar adına konuşan MHP Kütahya Milletvekili Alim Işık, 12 Eylül'deki referanduma hayır demek için bir araya geldiklerini açıkladı.
Anayasa değişiklik paketini sert dille eleştiren Alim Işık, maddelerin halkın yararına olmadığını belirterek, anayasa değişikliğini boykot eden BDP'ninde referanduma bir gün kala evet diyeceğini savunarak BDP ile AKP'nin işbirliği yaptığını iddia etti.
Neden hayır denilmesi gerektiğini vurgulayan Işık, konuşmasını şöyle sürdürdü:
'Seçimlerde tercihinizi yapın. Evet-hayır kavgasından çok referandumun ülkemize ne getireceği, neleri götüreceği sorgulanmalıdır. Anayasa paketi milletin geleceği açısından pek çok sıkıntıya yol açacaktır. Milletin sandık başında vereceği tercih kararı kavgayı bitirecektir. Gerginlik kasıtlı olarak tırmandırılmak isteniyor. Biz kavgaya karşıyız. Milletimiz tercihini yaparken Anayasa Mahkemesinin yapısındaki değişikliği iyi irdelemelidir. Anayasa paketi milletin geleceği açısından önemlidir. Ülkeyi geri götürecek maddeler vardır. 1982 yılından beri yürürlükte olan anayasa, 17. kez değişiyor. Daha önce değişiklik için komisyonlar kurulmuştur. İlk kez seçime bir yıl kala komisyonların kurulması için 3 günlük süre verilmiş, oldu bittiye getirilmiştir. 367 üzerinde paket halinde oylama şartı sürülseydi referanduma gerek kalmayacaktı. Referandumda 1 milyar lira kuru inat uğruna harcanmış olacaktır.'
Toplantıya katılan il başkanları ile sendika başkanlarının ortak açıklamalarında şu noktalar dikkat çekti:
'AKP'nin yapmış olduğu anayasa değişikliğine güvenmiyoruz. Bazı maddeler ülke yararına ama bazı maddeler ise ülkeyi geriye götürmeye yönelik hazırlanmış. Özellikle Anayasa ve HSYK ile ilgili olan maddelerin referandumda ayrı oylanması gerekiyor ancak AKP bu iki maddeyi de diğer maddelerin arasına katarak halkın tercihini yönlendirmek istiyor. Onun için biz siyasi parti il başkanları ve sendika başkanları olarak referanduma hayır diyeceğiz.' şeklinde açıklamalarda bulundular.
Ortak basın toplantısına; MHP Milletvekili Alim Işık, MHP Kütahya İl Başkanı Kamil Konya, CHP Kütahya İl Başkanı A.Rıza Muslu, Demokrat Parti Kütahya İl Başkanı Atilla Palangalı ile Kütahya Kamu-Sen Başkanı Mehmet Karabekir, Kütahya KESK Başkanı Abdullah Çiçek, Kütahya Eğitim İş-Sen Sendika Başkanı Hikmet Gülseven ve Kütahya SES Sendika Başkanı Naciye Akça katıldı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com