Muhalif blog yazarı gözaltında

Muhalif blog yazarı gözaltında
Rusya’da gözaltına alınan muhalifler kafilesine, Devlet Başkanı Vladimir Putin ve yolsuzluk karşıtı yazılarıyla ünlenen blog yazarı Aleksey Navalni de katıldı.
Federal Soruşturma Komitesi müfettişleri, aynı zamanda bir avukat olan Navalni'nin hırsızla suçlandığını ve 10 yıla kadar hapis cezası alabileceğini söyledi.
Komiteden yapılan açıklamada, Navalni'nin, 2009 yılında bir valiye danışmanlık yaptığı dönemde, "devlet malını çalmakla" suçlandığını ve dava sonuçlanana kadar yurtdışına çıkış yasağı getirildiğini bildirdi.
 
36 yaşındaki Navalni, Soruşturma Komitesi merkez binasından çıkışında gazetecilere yaptığı açıklamada, "Hırsızlıkla suçlanıyorum. Rusya'yı terk etmemem gerektiği söylendi. Bu gerçekten çok garip ve saçma çünkü daha öncekine göre suçlamanın esasını tamamen değiştirmişler" dedi.
 
Cuma günü bir açıklama yapan Navalni'nin avukatları, muhalif blog yazarının ilk olarak 2010 yılında, Kirov bölgesinde açılan dava ile yargılanacağını ancak 5 yıla kadar hapisle cezalandırılabilecek farklı bir suçlamayla yüzleşeceğini zannettiklerini söyledi.
 
Navalni de Twitter üzerinde yaptığı açıklamada, suçlu bulunması halinde 10 yıl hapis cezasına çarptırılabileceğini yazdı.
 
Navalni, geçtiğimiz Aralık ayında Putin’in Birleşik Rusya Partisi’nin kazandığı seçimlerde yolsuzluk yapıldığı iddiasıyla başlatılan protestolara öncülük eden isimlerden biriydi.
Rusya'nın muhalif figürlerinden biri olan Navalni, daha önce düzenlenen bazı protestolardan dolayı birkaç kez tutuklanmıştı.
 
100 bin kişilik protesto eylemlerinin gerçekleştirilmesinde etkin rol oynayan Navalni, daha önce hiç bu kadar ciddi bir suçla itham edilmemişti. (EAK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com