Muhalif liderin cenazesinde çatışma

Muhalif liderin cenazesinde çatışma
Tunus'ta suikast sonucu hayatını kaybeden muhalif lider Şükrü Belıyd'in cenaze töreninde çatışma çıktı.

Sağanak yağmura rağmen Belıyd'in başkentteki cenaze törenine aralarında önde gelen siyasetçilerin de bulunduğu yaklaşık 50 bin kişi katıldı.
 
Cenaze töreni sırasında bazı bölgelerde göstericiler ile güvenlik güçleri arasında çatışmalar meydana geldi.
 
Başkentteki Habib Burgiba Caddesi ve çevresinde bazı gruplar polise taşlarla saldırırken, güvenlik güçleri göstericileri dağıtmak için göz yaşartıcı gaz kullandı. Olaylar sırasında 10 aracın tahrip edildiği, yağma olaylarının da meydana geldiği öğrenildi. Çatışmalar, Beliyd'ın defnedildiği el-Cellaz mezarlığına da sıçradı. Mezarlık çevresinde protestocularla polis arasında arbede yaşandı.
 
Öte yandan Tunus'un en büyük işçi sendikası Tunus Genel İşçileri Sendikası (UGTT)'nın genel grev çağrısı ülke genelinde geniş yankı buldu. Grev nedeniyle birçok kentte temel kamu hizmetlerinin sağlanmasında aksamalar meydana geldiği kaydedildi.
 
Göstericiler askeri hastaneyi bastı
 
Tunus'ta göstericiler, muhalif lider Şükrü Belıyd'in cenazesinin defnedildiği mezarlığın karşısındaki askeri hastaneye baskın düzenledi. El-Cellaz mezarlığı karşısındaki askeri hastaneyi basan göstericiler ile polis arasında arbede yaşandı.
 
Polis, ''yağmalama ve hırsızlık yapmaya teşebbüs eden, özel mülkiyeti tahrip etmeye çalışan ve araçları ateşe veren'' göstericileri dağıtmak için göz yaşartıcı gaz kullandı. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com