'Muhaliflerin yarısı şeriatçı'

'Muhaliflerin yarısı şeriatçı'
Fransız doktor Suriyeli muhaliflerinin amacının ne olduğunu açıkladı.
Halep'te iki hafta boyunca Esad karşıtlarını tedavi eden Fransız cerrah Jacques Beres, muhaliflerin önemli bir kısmının rejimi devirmekten çok şeriatı getirmekle ilgilendiğini belirtti.
 
Beres, iki haftasını Suriye'nin Halep şehrinde, Devlet Başkanı Beşar Esad'ın güçlerine karşı savaşırken yaralanan muhalifleri tedavi ederek geçirdikten sonra ülkesine döndü ve Suriye'deki Esad karşıtları hakkında ilginç tespitlerde bulundu.
 
Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF) örgütünün kurucularından olan Beres, günde 40 kadar muhalifi tedavi ettiğini belirten Beres'e göre, Halep'teki yaralılar arasında çok sayıda radikal İslamcı bulunuyor.
 
Daha önce Humus ve İdlib kentlerinde de bulunan Fransız doktor, buralarda yaralıların büyük çoğunluğunun Suriyeli iken, Halep’te muhaliflerin kontrolü altındaki bir hastanede durumun farklı olduğunu anlattı.
 
"MUHALİFLERİN YARISI ŞERİATÇI"
 
71 yaşındaki deneyimli cerrah, yaralıların yüzde 60’nın ordu birliklerine karşı savaşan muhalifler olduğunu, bunların yarısınıysa Suriye’ye, aralarında Fransa'nın da bulunduğu yabancı ülkelerden savaşmak için gelen "şeriatçıların" oluşturduğunu kaydetti.
 
Beres Suriye'den dönüşünde şunları söyledi:
 
"Yabancı İslamcılar, özellikle de Fransız vatandaşı olanlar, "kutsal bir savaş" yaptıklarına inanıyorlar ve Esad karşıtı isyancıların saflarını sıklaştırmak için gelmişler... Onları ilgilendiren esas şey, özellikle Esad sonrası dönem, bu dönemde İslamcı bir rejimin ve şeriatın tesis edilmesi". (NSK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com