Muharrem İnce'den AKP'ye fıkra! (VİDEO)

Muharrem İnce'den AKP'ye fıkra! (VİDEO)
CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce kurultayı Sansursuzhaber.com’a değerlendirdi.

Sansursuzhaber.com/ÖZEL - CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce kurultayı sansursuzhaber.com’a değerlendirdi. İnce, AKP’ye de Temel fıkrasıyla gönderme yaptı.

Sayın ince Kurultayı nasıl değerlendiriyorsunuz?

Ben 25 yıldır bu kurultaylara gelirim. Hep de şu soruyu sorarım kendime: Bu kadar insan burada ne arıyor? Burada olan insanların hiçbirisi devletten ihale almak için burayı doldurmadı.  Ya da kamudaki ballı ihalelerden, ballı maaşlı kadrolardan yararlanmak için buraya gelmedi. Bizi kurultay partisi olarak eleştirenler şunu bilmeilidr ki bu insanlar buraya gönüllü geldiler. Sabahtan akşama kadar burada ayakta, o kalabalıkta iki gün boyunca o mücadelelerini sürdürecekler. Bu bize, CHP’ye özgü bir durum. Eğer AKP’nin bir ilçe başkan aday adayı bile genel merkeze gidip oradan onay istiyorsa, 5-6 tane aday adayı varsa, onları bir anlamda sınav yapıp ‘sen aday olabilirsin’ diye geri gönderiyorsa, bu partinin adı da demokrat oluyorsa, bu partinin Türkiye’ye getirdiği düzen, yerleştirmek istediği rejimin adı ileri demokrasi oluyorsa burada demokrasiyi görsünler. Kurultayı sıkça yapmak demokrasinin özüne aykırı bir şey değil. Demokrasinin tam da kendisi bu. Partimizin anayasasıdır tüzük. Bugün arkadaşlarımız en özgür şekilde görüşlerini dile getiriyorlar. Delegelerimiz, belediye başkanlarımız, milletvekillerimiz görüşlerini açıklıyorlar. Bir şölen havasında geçiyor.

Belli bir kesimin beklediği gibi olmadı kurultay.  Farklı düşünen CHP’lilerin konuşmalarına da yer verdiniz. Bu CHP’nin demokrasi adımı mı?

Bizim partimizde herkes görüşlerini özgürce söyleyebilir. Ben parti içi konuları da medya ile konuşup tartışmam. Daha önce şöyle söylemiştim hatırlarsanız: CHP’liler ikiye ayrılır. CHP’lilerler kavga eden CHP’liler, AKP ile kavga eden CHP’liler. Ben AKP’lilerle kavga etmeyi tercih ederim. Onun için parti içindeki tartışmaları asla medyayla görüşmem.

CHP bu tüzükten sonra artık AKP ile mi kavga edecek?

CHP zaten AKP ile kavga ediyor. Kavga değil biz doğruları söylüyoruz. Bir MİT yasası geçti. Önümüzde 4+4+4 var. Türkiye’de ileri faşizmin yasal dayanakları oluşturuluyor artık. Başbakan’ın adamları artık yargı önünden kaçırılacak. Eğitim sitemimizde artık rövanşı çocuklar üzerinde almak isteyen bir  var. Toplumun tüm kurumlarıyla kavgalı, onları çökertmek isyeten, onlara diz çöktürmek isteyen, fethetmek isteyen bir anlayış, şimdi geldiğimiz noktada çocuklar üzerinde bir rövanş almak istiyor. Anayasaya aykırı bir durum bu. Arkadaşlarımız çok güzel özetlediler. Kız çocuklarımız okuldan alıp erkek çocuklarımızı tamiraneye gönderme projesidir bu. Meclis iç tüzüğünde direndiğimiz gibi bunda da direneceğiz. Bunun geçmemesi için  toplumun tüm kesimlerinde destek talebimiz var. Sivil toplumdan, meslek odalarından, üniversitelerden…Ne yazık ki Türkiye’de artık suskun bir üniversite  konuşamayan bir üniversite var. Konuşanın başına neyin geleceği belli değil. Bir fıkra var. Başbakan Karadeniz’e gitmiş. Temel demiş ki 3 soru sorabilir miyim? Birincisi ‘Sze olan destek bu kadar az olmasına rağmen oyunuzu nasıl arttırıyorsunuz?’İki, ‘Özelleştirmeyle sattığınız para ne kadar?’ Üç, ‘Bu paralar nereye gitti?’ demiş. O arada zil çalmış. Zil çaldıktan sonra içeri girmiş Başbakan. Bu sefer idris sormuş. Benim sana 5 sorum var demiş. Bir, ‘Halkın desteği bu kadar azalmasına rağmen oyunuz nasıl artıyor?’ İki, ‘Özelleştirmeyle ne kadar yer sattınız?’ Üç, ‘Bu paraları ne yaptınız?’ Dört, ‘Zil niye erken çaldı?’ Beş, ‘Temel nerede?’ demiş.

Haber      : Serap BELOVACIKLI
Fotoğraf  : Şenay ŞAN
Kamera  : Bora TOPRAKCI 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com