MUHASEBECİLER KDV İNDİRİMİ İSTİYOR

MUHASEBECİLER KDV İNDİRİMİ İSTİYOR
MUHASEBECİLER KDV İNDİRİMİ İSTİYOR

ORDU - Ordu Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası (OSMMMO) Başkanı Ertuğrul Yüksel, muhasebe hizmetlerinde kendilerinden alınan yüzde 18’lik verginin yüzde 8’e indirilmesini talep
Ertuğrul Yüksek, SMMMO Başkan Yardımcısı Sezai Kantar, Sayman Mustafa Çörtük, Oda Sekreteri Bahadır Baş ve muhasebecilerin katıldığı basın toplantında açıklamalarda bulundu. Muhasebe Yasası’ndan kaynaklanan angaryaların bitmesi, vesayete son verilmesi, oldu-bittilerin yaşanmaması, mesleki geleceklerinin karartılmaması için siyasi iradeden taleplerinin olduğunu belirten Başkan Yüksel, "Bugün yapılanların, yapılmayanların gözden geçirilmesi, doğru veya yanlışların vicdan süzgecinden geçirilmesi günüdür. Yani herkes için vicdan muhasebesi günüdür. Bizler, akademik bir mesleğin mensupları olarak, yıllardır kurum ve kuruluşların, gerçek ve tüzel kişilerin, devletle kurduğu vergi finans ilişkilerinde, sistemin başrolünde olduk. Bizler, demokratik ve sivil bir örgütlenmenin mensupları olarak, meslekte hem vicdanı hem de hukuksal ağır sorumluluklarla gecemizi gündüzümüze katarak, ülkemizin sosyal ve ekonomik gelişiminde, özellikle kayıt dışı ekonominin önlenmesinde elimizi taşın altına koyduk. Yıllarca vergilerin toplanmasında en güçlü görülmez el olduk. Ekonomik krizlerde ‘çözüm ortağı’ görüldük, refahın paylaşılmasında devletin ‘yetim çocuğu’ olduk. Bıçak sırtı bile değil, bıçağın kemiğe dayandığı bir eşiğe getirildik” dedi.
“YÜZDE 18, YÜZDE 8’E DÜŞÜRÜLMELİ”
Yüksel, şöyle devam etti: “Angaryalar bitsin derken cezalandırıldık, yük katarı olduk. Bürokrasiyi azaltmak için kesin mizan formlarının basitleştirilerek yıllık beyanname eki olarak alınmasını istedik, ‘mahsup iade sorunları’, ‘internet vergi dairesi uygulamaları’ ve ‘kod uygulamaları’ için vergi daireleri arasında ve vergi dairesinin kendi içinde uygulama birliğinin sağlanmasını talep ettik, cezalarla sindirilmeye çalışıldık. Kesin mizan bildirimlerinin süresi içinde verilmemesi durumunda dahi özel usulsüzlük cezası uygulandı. Mükellef bilgileri bildiriminin eksik ve yanlış verilmesi durumuna özel usulsüzlük cezası uygulandı. Meslek mensupları tahsilat yapmamasına rağmen serbest meslek makbuzu veya fatura düzenlemek zorunda olduğu için tahsil etmediği geliri ve KDV’sini beyan ederek mağdur edildi. Meslektaşa destek isterken, önümüze bariyerler getirildi. KDV’yi indirmediler. Muhasebe ve müşavirlik hizmetlerinde yüzde 18 olan yüksek Katma Değer Vergisi(KDV) oranını, birçok sektörde uygulandığı halde yüzde 8’e düşürmediler, giderleri yok saydılar. Meslek mensubunun işiyle ilgili yaptığı her türlü gideri vergi matrahından indirme hakkını uygulamadılar. 500 bin kişilik bir camia olarak siyasi iradeden destek istiyor, muhasebe hizmetlerinde kendilerinden alınan yüzde 18’lik verginin yüzde 8’e indirilmesini talep ediyoruz.”
Kaynak: İHA

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Dikkat! Bu yollar 2 gün kapalı02 Ocak 2015 Cuma 14:37
 • Zabıta ceza değil ödül dağıttı26 Aralık 2014 Cuma 15:50
 • İzmir yeni yıla 'Özlem'le girecek26 Aralık 2014 Cuma 15:48
 • İstanbul'da taksici eylemi26 Aralık 2014 Cuma 10:39
 • İstanbul’da 12 saatlik su kesintisi24 Aralık 2014 Çarşamba 13:00
 • Sis bir çöktü bir daha kalkmak bilmedi08 Aralık 2014 Pazartesi 14:56
 • Trafik polisine ceza kesildi01 Aralık 2014 Pazartesi 10:27
 • İçme suyuna kanalizasyon atığı karıştı!27 Kasım 2014 Perşembe 11:03
 • AKP'li başkandan tarihi itiraf!26 Kasım 2014 Çarşamba 09:34
 • Çeşme’nin ölüm fermanı19 Kasım 2014 Çarşamba 08:22
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com