MUHASEBECİLER SADECE MÜŞTERİSİNE KARŞI SORUMLU OLMAK İSTİYOR

MUHASEBECİLER SADECE MÜŞTERİSİNE KARŞI SORUMLU OLMAK İSTİYOR
MUHASEBECİLER SADECE MÜŞTERİSİNE KARŞI SORUMLU OLMAK İSTİYOR

ADANA - Adana Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (ASMMO) Başkanı Ahmet Coşman, meslek mensuplarının yaptıkları hata nedeniyle devlete karşı değil müşterilerine karşı sorumlu olmaları gerektiğini vurguladı.
ASMMO’nun toplantı salonunda konuyla ilgili bir açıklama yapan Başkan Ahmet Coşman, meslek mensuplarının vergi aslından sorumlu tutulmasının yanlış bir uygulama olduğunu savundu. Coşman, “Meslek mensubu kendi hatası nedeniyle mükellefine uygulanan vergi ziyaı cezası, faiz ve özel usulsüzlük cezasından devlete karşı değil, kendi müşterisine karşı sorumlu olmalıdır” dedi.
Coşman, yeminli mali müşavirlerin ve serbest muhasebeci mali müşavirlerin beyanname ve mali tablo imzalamaktan doğan sorumluluklarının yeniden düzenlenmesi gerektiğini belirterek, “Meslek mensubunun sorumluluğu denetim standartları kapsamında yapılması gereken çalışmalar çerçevesinde değerlendirilmelidir. Şuan çalışmaları devam eden bazı vergi kanunları değişikliklerinin sunduğumuz önerileri dikkate alınarak yasalaşması sağlanmalıdır” diye konuştu.
Maliye Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile diğer kurumlarca son yıllarda istenen bilgi, beyan ve formların sayısının oldukça arttığından yakınan Coşman, “Yasal düzenlemelere bakıldığında bu bildirimlerin muhatabı mükellefler olarak gözüküyor ancak mükellefler ile ticaret ve sanayi odalarının ilgisiz kalmaları nedeniyle bu tür düzenlemelerin muhatabı biz meslek mensupları olmaktadır” şeklinde konuştu. Coşman, bu çalışmaları nakde dönüştüremedikleri için de her yeni düzenlemenin kendileri açısından bir külfet oluşturduğunu söyledi.
Coşman, şunları kaydetti:
“Ba-Bs formlarının verildiği döneme kadar yapılan düzeltmelere ceza kesilmemesi yerinde olacaktır. 4. dönem geçici vergi beyanı kaldırılmalıdır, müşteri bildirim listeleri kaldırılmalıdır, yıllık mizan bildirimlerinde meslek mensubu usulsüzlük cezası ile karşı karşıya kalmamalıdır. Katma değer vergisi ve muhtasar beyanname birleştirilip tek beyan olarak alınmalı, 2 nolu KDV gibi diğer beyanlarda asıl beyanname içinde dahil edilmelidir. İdari para cezaları yeniden düzenlenmelidir, eksik gün bildirimleri kaldırılmalıdır ve süresinde yerine getirilmeyen yükümlülüklerle ilgili olarak kolaylık sağlayan düzenlemeler yapılmalıdır.”
Öte yandan, meslek yasasının kabul edilmesinin 23. yılı kapsamında, tiyatro gösterisi, Türk Halk Müziği korosu ve Türk Sanat Müziği korosu etkinlikleri düzenlenecek.
Kaynak: İHA

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Dikkat! Bu yollar 2 gün kapalı02 Ocak 2015 Cuma 14:37
 • Zabıta ceza değil ödül dağıttı26 Aralık 2014 Cuma 15:50
 • İzmir yeni yıla 'Özlem'le girecek26 Aralık 2014 Cuma 15:48
 • İstanbul'da taksici eylemi26 Aralık 2014 Cuma 10:39
 • İstanbul’da 12 saatlik su kesintisi24 Aralık 2014 Çarşamba 13:00
 • Sis bir çöktü bir daha kalkmak bilmedi08 Aralık 2014 Pazartesi 14:56
 • Trafik polisine ceza kesildi01 Aralık 2014 Pazartesi 10:27
 • İçme suyuna kanalizasyon atığı karıştı!27 Kasım 2014 Perşembe 11:03
 • AKP'li başkandan tarihi itiraf!26 Kasım 2014 Çarşamba 09:34
 • Çeşme’nin ölüm fermanı19 Kasım 2014 Çarşamba 08:22
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com