MUHASEBECİLER’DE 23. YIL KUTLAMASI

MUHASEBECİLER’DE 23. YIL KUTLAMASI
MUHASEBECİLER’DE 23. YIL KUTLAMASI

KONYA - Konya Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler (SMMM) Odası tarafından 3568 sayılı Meslek Yasası’nın kabul edilişinin 23’üncü yıldönümünü verilen kokteylle kutlandı.
Oda binasının bahçesinde verilen kokteyle Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliği (TÜRMOB) Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet İçyer, Konya SMMM Odası Başkanı İsmail Turan ve yönetim kurulu üyeleri ile meslek mensupları katıldı.
Konya SMMM Odası Başkanı İsmail Turan yaptığı konuşmada, akademik bir mesleğin mensupları olarak, yıllardır kurum ve kuruluşların, gerçek ve tüzel kişilerin, devletle kurduğu vergi finans ilişkilerinde, sistemin başrolünde olduklarını söyledi. Turan, demokratik ve sivil bir kuruluşun mensupları olarak, meslekte hem vicdanı hem de hukuksal ağır sorumluluklarla gece gündüz ülkenin sosyal ve ekonomik gelişiminde, özellikle kayıt dışı ekonominin önlenmesinde ellerini taşın altına koyduklarını kaydetti. Yıllarca vergilerin toplanmasında idarenin en güçlü görülmez eli olduklarını, ekonomik krizlerde çözüm ortağı görüldüklerini vurgulayan Turan, çatı birlikleri TÜRMOB’un yönetim şeklinin de değişmesi gerektiğini bildirdi.
Turan, “3568 sayılı Meslek Yasamızın 35. Maddesinde 5’e 4 diye bilinen, TÜRMOB yönetiminde 80 bin SMMM’yi 4 üyenin, 4 bin YMM’yi ise 5 üyenin temsil ettiği, azınlığın çoğunluğu yönettiği antidemokratik hükümlerin kaldırılmasını arzu ediyoruz. TÜRMOB Genel Kurulu’nun iradesiyle oluşan yönetmeliklerin bir an önce yayınlanması istiyoruz. Denetim yapacak kurum ve müşavirlerden fahiş tutarlı ruhsat harçları talep ediliyor. Mesleğin her aşamasında getirilen yüksek harçlar meslek mensubunu adeta cezalandıracak, denetimin ise tekellere bırakılmasına sebep olacaktır. Ülkemizde yüzbinlerce KOBİ’ye bağımsız denetim hizmeti vermeye hazır olan meslektaşlarımızın önü kesilmemelidir. Kamu Gözetimi, Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumu TÜRMOB’la mutlaka işbirliği yapmalı, unvanlara eşit davranmalı, denetim yapacak meslek mensupları için asla ve asla sınav getirmemelidir” dedi.
“İŞ YÜKÜMÜZÜN HAFİFLEMESİNİ İSTİYORUZ”
Konya SMMM Odası Başkanı Turan, meslekleri ile ilgili bazı taleplerde de bulunarak şöyle konuştu; “Muhasebe ve müşavirlik hizmetlerinde yüzde 18 olan yüksek Katma Değer Vergisi oranını, birçok sektörde uygulandığı halde yüzde 8’e düşürülmelidir. Meslek mensubunun işiyle ilgili yaptığı her türlü gideri vergi matrahından indirme hakkı getirilmelidir. Angaryalar kaldırılmalıdır. Başta 5’e 4 olmak üzere anti demokratik maddeler kaldırılmalıdır. TÜRMOB genel kurulunca kabul edilen yönetmelikler biran önce yayınlanmalıdır. Sınav mağdurlarının ek sınav talebi yerine getirilmelidir. Bilgi amaçlı bildirimlerden alınan özel usulsüzlük cezaları kaldırılmalıdır. Müşteri Bildirim Listeleri kaldırılmalıdır. Denetim sürecinde; yetki belgeleri ve ruhsat harçları bedelleri kaldırılmalıdır. Denetim lisanslamasında sınav yapmayı asla düşünmeyin.E-beyanname şifresi mükelleflere değil, meslek mensuplarına verilmelidir. Meslek mensubunun KDV yükü azaltılmalıdır. Serbest meslek uygulamasında gelir KDV çelişkisi düzeltilmelidir. Ücret tarifesinin yayınlanması meslek örgütümüze bırakılmalıdır. Bakanlık vesayetine son verilmelidir. Bu taleplerimiz Maliye Bakanlığı Müsteşarlığı ve Gelir İdaresi Başkanlığı’na iletilmiş olup, en kısa sürede çözüme kavuşturulmasını beklemekteyiz.”
“YENİ TKK’DA 400. MADDE DEĞİŞTİRİLMEK İSTENİYOR”
TÜRMOB Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet İçyer ise konuşmasında, sadece SMMM’lerin yapabileceği denetçilikle ilgili yeni Türk Ticaret Kanunu (TTK) 400. maddesinin değiştirilmek istendiğini söyledi. İçyer, “Kamuoyunda yeni TTK 1 yıldır tartışılıyor. Herkesin üzerinde görüş birliğine vardığı, memnuniyetsizlik duymadığı 400. Madde değiştirilmek isteniyor. Bu madde, denetçiler mali müşavirler ya da yeminli mali müşavirler tarafından olur ibaresiydi. Herkesin üzerinde mutabık olduğu bu madde değiştirilmek isteniyor. Bazı güç odakları mesleğimiz üzerinde oyunlar oynuyor. Yeni değişiklikle Kamu Gözetim ve Denetim Kurumu'nun yetki verdiği denetçi olur deniyor. Bu ne demektir, 4 yıllık lisans mezunu olmuş herkes denetçi olabilir gibi bir anlam var” diye konuştu.
Kaynak: İHA

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Dikkat! Bu yollar 2 gün kapalı02 Ocak 2015 Cuma 14:37
 • Zabıta ceza değil ödül dağıttı26 Aralık 2014 Cuma 15:50
 • İzmir yeni yıla 'Özlem'le girecek26 Aralık 2014 Cuma 15:48
 • İstanbul'da taksici eylemi26 Aralık 2014 Cuma 10:39
 • İstanbul’da 12 saatlik su kesintisi24 Aralık 2014 Çarşamba 13:00
 • Sis bir çöktü bir daha kalkmak bilmedi08 Aralık 2014 Pazartesi 14:56
 • Trafik polisine ceza kesildi01 Aralık 2014 Pazartesi 10:27
 • İçme suyuna kanalizasyon atığı karıştı!27 Kasım 2014 Perşembe 11:03
 • AKP'li başkandan tarihi itiraf!26 Kasım 2014 Çarşamba 09:34
 • Çeşme’nin ölüm fermanı19 Kasım 2014 Çarşamba 08:22
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com