Mühimmat deposunda şiddetli patlama!

Mühimmat deposunda şiddetli patlama!
Afyonkarahisar'ın kent merkezindeki Kışla Mevkisindeki bulunan askeri mühimmat deposundaki çalışmalar sırasında saat 21.15 sıralarında patlama meydana geldi.

Ataköy'deki 500. İstihkam Ana Depo Komutanlığı Şehit Uzman Çavuş Mete Saraç Kışlası'ndaki mühimmat deposunda, henüz belirlenemeyen bir nedenle patlama meydana geldi. Patlamanın ardından yangın çıkarken, kısa süre sonra bir patlama sesi daha duyuldu.

Patlamanın ardından olay yerine çok sayıda ambulans, itfaiye ve sivil savunma ekibi sevk edildi. Yeni bir patlama ihtimaline karşın bölge güvenlik güçlerince kordon altına alındı.

Patlamada yaralananlar olduğu, yaralananların ambulanslarla hastanelere kaldırıldığı bildirildi.Büyük gürültüye neden olan patlama nedeniyle olay yerine çok sayıda ambulans ve itfaiye sekvedildi. Patlamaların el bombalarının bulunduğu bölümde meydana geldiği sanılıyor. Patlama nedeniyle depoya 20'nin üzerinde ambulans giriş yaptı. 


Afyonkarahisar Emniyet Müdürü İsmail Türkmenli, olayın ardından yaptığı açıklamada, "Patlamanın sebebi araştırılıyor" dedi.
 

Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, "Patlama Ataköy Kışlacık bölgesindeki silahlı kuvvetlere ait mühimmat deposunda el bombalarının tasnifi sırasında meydana geldi. Patlamayla birlikte cephanelerin büyük bir kısmı patlıyor. Sadece 2 kişi yaralı olarak çıkarıldı.İçeride kaç kişi olduğuna dair bilgi yok. Olay yerine girilemiyor. Malesef şehitlerimiz olabilir. Astsubay ve rütbeli askerlerimizin olduğunu biliyoruz.Burası tamamen şehrin kenarında, sağlam zeminli bir bölge. Etrafında sivil yerleşim bölgesi yok. Burası dışardan bir insanın girmesine olanak olmayan korunaklı bölge, bu nedenle sabotaj ihtimali yok.Burası el bombası deposu olduğu için el bombalarının sağa sola saçılma tehlikesi var. Burada etrafa saçılmış bir patlamamış el bombası olabilir. Yetkililer bu nedenle olay mahaline giremedi. Sabaha kadar da sanıyorum, buraya kimse sokulmayacak.Biz sadece patlamanın el bombalarının olduğu yerde olduğunu ve içeride tasnif yapıldığını biliyoruz. Patlamada iki yaralı hastaneye gönderildi. Ayrıca iki patlamanın olduğunu biliyoruz." dedi.

 Bölgenin son derece korunaklı olduğunu ve terör eyleminin söz konusu olmayacağını belirten Başkan Çoban, olayın tamamen bir kaza sonucu meydana geldiğini söyledi.Patlamanın ardından yaralıların Afyonkarahisar Devlet Hastanesi'ne kaldırıldığını öğrenen çok sayıda vatandaş, kan vermek için hastaneye koştu.Patlamanın ardından bölgeye yakın yerleşim alanları boşaltıldı. Büyük gürültüye neden olan patlama nedeniyle çevredeki evlerin camları kırıldı.


Afyonkarahisar Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mehmet Emin Gülbey, telefonla katıldığı NTV canlı yayınında patlamaya ilişkin bilgiler verdi.
 
Gülbey, "Afyon'a 5 kilometre mesafedeki beldemizde bulunan askeri mühimmat deposunda büyük bir patlama meydana geldi. Arkasından ikinci bir patlama daha meydana geldi. İlk aşamada hastanelere 20 civarında yaralı asker sevkedildi. Bize 2 yaralının durumunun ağır olduğu bilgisi ulaştı. Patlamanın olduğu bölgede şu anda yoğun bir duman var" diye konuştu. 
 

Patlama sonrası çıkan yangını söndürme çalışmaları devam ediyor. Patlama nedeniyle aralarında askerlerin de bulunduğu 20 kişinin yaralandığı kaydedildi.

Ataköy Mahallesi'nde Türk Silahlı Kuvvetleri'ne ait mühimmat deposunda meydana gelen patlama sonrasında Afyonkarahisarlılar deprem olduğunu zannetti. Büyük bir gürültüyle dışarıya çıktıklarını anlatan görgü tanıkları, çevredeki evlerin camlarının kırıldığını söyledi.
El bombalarının tasnifi sırasında meydana gelen gelen patlama sonrasında çevreye saçılan parçalar nedeniyle bölgede geniş çaplı güvenlik koridoru oluşturuldu. Patlama sonrasında başlayan yangın devam ederken, yeni patlamalar olma olasılığına karşılık depoya girilemiyor.
 
Afyonkarahisar Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, "Mühimmat deposunda 5 gündür çalışma yapılıyordu. Bugün son günüydü. İlk patlamanın ardından ikinci bir patlama daha meydana geldi. İçeride 15-20 görevli vardı. İçerideki görevlilerin sağlık durumu hakkında bilgi alınamıyor. Çünkü patlama ve yangın devam ettiği için müdahale de edilemiyor" dedi.
 

Afyonkarahisar Devlet Hastanesi'ndeki yaralı askerlerden 2'sinin Emrah Uluer ve Hasan Boncuk olduğu ve sağlık durumlarının da iyi olduğu belirtildi. Diğer yandan kan vermek için hastaneye koşan Afyonkarahisarlılar uzun kuyruklar oluşturdu. (EAK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com