Muhtarlar zor durumda!..

Muhtarlar zor durumda!..
Türkiye'de çıkan yeni kanunlar ve uygulamalar muhtarları zor durumda bırakıyor. Vatandaşlar T.C kimlik numaralarıyla internet ortamında işlemlerini kolayaca yaptıkları için muhtarlara uğramalarına gerek kalmıyor; ancak bu durum muhtarların büyük maddi sı

Türkiye'de çıkan yeni kanunlar ve uygulamalar muhtarları zor durumda bırakıyor. Vatandaşlar T.C kimlik numaralarıyla internet ortamında işlemlerini kolayaca yaptıkları için muhtarlara uğramalarına gerek kalmıyor; ancak bu durum muhtarların büyük maddi sıkıntı içine girmelerine neden oluyor.
'YENİ UYGULAMALAR ÇIKTI MUHTARLARA UĞRAYANLARIN SAYISIA ZALDI'
Kütahyalı muhtarlar Nüfus Hizmetleri Kanununun yürülüğe girmesi ile birlikte, vatandaşların birçok işleminin sisteme bağlanan kurumlar tarafından internet ortamnında T.C. Kimlik numarasıyla gerçekleştirdiklerini belirttiler.
5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanununun 2006 yılında yürürlüğe girmesiyle vatandaşlar birçok işleminin sisteme bağlanan kurumlar tarafından T.C. Kimlik numarasıyla yapılması ve bazı kurumların KPS (Kimlik Paylaşım Sistemi), ADNKS (Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi) vb. gibi otomasyon programlarını kullanmaları nedeniyle Kanundan önce muhtarlardan istenen bazı belgelere ihtiyaç kalmadığı muhtarlar tarafından dile getirildi.
'HÜKÜMET MUHTARLARIN ÖZLÜK HAKLARINI YENİDEN DÜZENLEYECEK Mİ?'
Nüfus müdürlüklerinin Kamu Kurumu olması nedeniyle elktrik, internet telefon su ve ısınma giderleri ile sarf malzeme masraflarının devlet tarfından karşılandığını vurgulayan muhtarlar şu açıklamlarda bulundular:
'Muhtarların ise büro kira bedeli dahil olmak üzere (sosyal güvencesi olmayanlar sigortasını kendi yatırıyor)tamamını almış oldukları 340 TL maaşdan karşılmaktadırlar. İlgili Kanun gereği verdikleri evrakdan 3 TL gibi bir ücret almaktadır. Vatandaş ise ücretsiz olduğu için Nufus Müdürlüklerini tercih etmekte bu durum ise haksız bi rekabet ortamı yaratmaktdır. Ayrıca teknik alt yapısını tamamlyan kamu kurumları ikamet belegesi istememektedir. Hal böyle olunca Muhtarların aldığı ücret masraflarına bile yetmemektedir. Acilen hükümetimiz muhtarların özlük haklarının düzeltilmesi için gerkli tedbirleri almalıdır.'
'HÜKÜMET MUHTARLARIN SIKINTILARINI NEDEN GÖRMEZLİKTEN GELİYOR'
Devlet tarafından verilen muhtarlık maaşının giderlerini karşılamadığını belirten muhtarlar büyük sıkıntı içinde olduklarını ifade ettiler. Maddi sıkıntılarının Hükümetin yapacağı yeni düzenlemelerle anacak düzelebileceğini ifade eden muhtarlar konuşmalarını şöyle sürdürdüler:
'Biz muhtarlar olarak yıllardan beridir halka hizmet etmek için varımızı yoğumuzu harcadık. Ancak her geçen gün teknoloji daha da gelişiyor her şey intermet ortamında yapılabiliyor tabi bu uygulama iyi bir durum ancak devletimizinde bu yeni uygulamaya karşı muhtarlara yeni görevler verilmesi gerekiyor ki muhtarlar maddi sıkıntıdan kurtulsun. Vatandaşlar hizmetlerini bize yaptırdıkları zaman bizde yapılan hizmet karşılığında devletimizin belirlemiş olduğu ücreti vatandaşımızdan talep edebiliyorduk. Ama şimdi vatandaşlarımız bütün işlerini internet ortamında yaptıkları için bizimde gelirimiz azaldı ve bürolarımızın giderlerini bile karşılayamaz duruma geldik.'
'MUHTARLARIN GELİR KAYBI NASIL ÖNLENECEK'
Bu durumun muhtarlıkların büyük oranda gelir kaybına sebep olduğunu belirten muhtarlar, başta sosyal güvenlik primi olmak üzere, büro, ısınma, telefon, internet, ulaşım ve varsa personel giderlerini karşılayamaz hale geldiklerini özellikle belirttiler. Türkiye genelinde çok sayıda mahalle ve köy muhtarının karşı karşıya olduğu sorunların devlet tarafından çözülmesi gerektiğini vurgulayan muhtarlar yetkililerden çözüm beklediklerinide ifade ettiler.
'ALİM IŞIK MUHTARLARIN SORUNLARINI MECLİSE TAŞIDI'
Aynı zaman muhtarların sorunlarını dile getiren Kütahya MHP Milletvekili Alim Işık, İçişleri Bakanlığına soru önergesi vererek muhtarların sorunlarının nasıl giderileceğini sordu.
Alim Işık tarafından İçişleri Bakanlığına yazılı olarak gönderilen soru önergesinde şu sorular yer alıyor:
'1.Halen ülkemiz genelinde görev yapan mahalle ve köy muhtarlarına devletimizce sağlanan sosyal, mali ve özlük hakları nasıldır? 2.Muhtarların vatandaşımız nezdinde itibarlarının yükseltilmesi, ekonomik ve sosyal sorunlarının giderilmesi konusunda Bakanlığınızca yürütülen bir çalışma var mıdır? Varsa bu çalışma ne aşamadadır? 3.Muhtarlarımıza memur maaş katsayısının 3000 ek gösterge karşılığı olan 340 TL/ay dolayındaki ödemenin artırılarak Sosyal Güvenlik Priminin devlet tarafından karşılanmasını sağlayacak bir düzenleme yapılabilir mi? 4.Muhtarlıkların büro giderlerinin karşılanması amacıyla Bakanlığınız bütçesinden bir kaynak ayrılması mümkün müdür? 5.Muhtarların sorunlarının çözümüne yönelik olarak Bakanlığınız 2011 yılı programı nasıldır?'

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com