Muhtarlara "kan bağışı" görevi

Muhtarlara kan bağışı görevi
Sağlık Bakanlığı, kan bağışında farkındalığın artırılması ve düzenli bağışın yapılabilmesi için yerel yönetimin en küçük birimi olan muhtarları göreve çağırarak, mahallesindeki her bir fert ile iletişim kurmasını istiyor

ANKARA (AA) - YEŞİM SERT KARAASLAN - Sağlık Bakanlığı, kan bağışında farkındalığın artırılması ve düzenli kan bağışının yapılabilmesi için yerel yönetimin en küçük birimi olan muhtarları görevlendirecek. Bu kapsamda, Muhtarlar Federasyonu ve Sağlık Bakanlığı arasında yapılacak protokol gereğince, muhtarlar her bir fert ile iletişim kuracak ve kan bağışının artırılmasına yönelik faaliyetler düzenleyecek.

Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü İrfan Şencan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kan bağışının hayati önem taşıyan bir konu olduğunu, temininden, güvenilirliliğine kadar her aşamasının özen istediğini söyledi.

Birgün herkesin acil kana ihtiyacı olabileceğini düşünerek kan bağışında bulunması gerektiğini dile getiren Şencan, Bakanlık olarak hem kan bağışının artırılması hem güvenilirliğinin sağlanması için yıllardır çalışma yaptıklarını belirtti. Şencan, düzenli bağış yapılabilmesi için farkındalığı artırmaya yönelik de çalışmalar yapıldığını anlatarak, "Geleceğin kan bağışçılarını temin etmek üzere Avrupa Birliği Projesi başlıyor. Proje, Sağlık Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve Türk Kızılayı tarafından yürütülecek" dedi.

Proje ile şu anda ilk ve orta öğretimde okuyan öğrencilerde, kan bağışı kültürünün oluşturulmasının ve gelecekte düzenli kan bağışçısı olabilmelerinin hedeflendiğini aktaran Şencan, "Bunun yapılabilmesi için toplumun gönlüne ulaşılması gerekiyor. Dolayısıyla, her bireyde bu kültürün oluşturulması gerekiyor" diye konuştu.

-"Muhtarlar, mahallesindekileri örgütleyecek"

Şencan, kan bağışında farkındalığın artırılabilmesi için her haneye gidilmesi gerektiğini vurgulayarak, bu aşamada yerel yönetimlerin çok önemli olduğunu belirtti. Sosyal sorumlulukların kazandırılmasında yerel yönetimlerin etkili ve kuvvetli olması gerektiğini savunan Şencan, bu nedenle muhtarlara büyük görevler düştüğünü bildirdi.

Şencan, şunları kaydetti:

"Bu kapsamda Muhtarlar Federasyonu ile işbirliğimiz başladı. Bunu, en kısa zamanda protokol haline getireceğiz. 

Muhtarlar, malum en küçük örgütlenmeyi oluşturuyorlar. Muhtar, hane hane, kişi kişi ulaşabiliyor. Uygulamanın nasıl yapılacağına yönelik protokol hazırlanıyor. Temel yaklaşımımıza göre, muhtarlar hem sağlığın korunması hem de organ ve kan bağışı gibi konularda mahallesindekileri örgütleyecek. Bu kapsamda, seminer, toplantı, aile ziyareti yapacaklar. Mahalledeki bir organizasyona katılarak bu konuları aktaracaklar."

Buradaki temel hedefin, yapılan hizmetlerin toplumda yaygınlaştırılması olduğunu ifade eden Şencan, projenin 2 yıl süreceğini, ardından bu uygulamaların rutinde sürekli yapılır hale geleceğini kaydetti.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com