Muhtarlıkta "kadın aday" sayısı artıyor

Muhtarlıkta kadın aday sayısı artıyor
Yaklaşan yerel seçimler öncesi muhtarlık için aday olan kadınların sayısının, geçmiş seçim dönemlerine oranla önemli ölçüde arttığı belirtildi- Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Genel Başkanı Akdeniz:- "Türkiye genelinde yerel seçimler öncesi 612 bin muhta

GÖKHAN GÜCÜKLÜOĞLU - Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Genel Başkanı Hüseyin Akdeniz, "Türkiye genelinde yerel seçimler öncesi 612 bin muhtar adayı mevcut, bunların yüzde 10'u kadın muhtar adaylarımızdan oluşuyor ki bu, geçmiş yıllara oranla çok iyi bir rakam" dedi.

Akdeniz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'de mevcut 53 bin muhtar içerisinde sadece 412 kadın muhtarın yer aldığını söyledi.

Bu oranın yüzdeye vurulduğunda yüzde 0,8'e tekabül ettiğini belirten Akdeniz, şöyle konuştu:

"Biz bu seçimde kadın adaylarımıza seçilmeleri yönünde destek olduğumuzu ifade ediyoruz. Burada kadınlarımızın biraz eksik noktada olmalarının sebebi bizim gibi toplumlarda erkek nüfusunun daha çok baskın olmasından kaynaklanıyor. Kadınımız kahvehaneye giderek siyasi propaganda, alkollü mekanlara giderek siyasi politika yapamıyor ama buna nazaran caddesinde, sokağında yapabiliyor. Bir de aslında kadınlar erkeklerden çok geziyor. Mesela ev gezileri erkeklerden çok yapıyorlar. Erkeklerin son zamanlarda ev gezileri yaptıkları da çok aşikar."

- "Kadın adayların fazla olduğunu görüyoruz"

Akdeniz, son dönemde kadın muhtar adaylarının fazla olduğunu gördüklerini ve bundan mutluluk duyduklarını vurgulayarak, şöyle devam etti:

"Bizim adımıza bu önemli bir gelişme ancak Türkiye'de her alanda kadın kotasının yükselmesi gerektiğini ifade ediyoruz. Bugün bizim camiamız olarak düşünürsek yeni dönemde 50 bin 158 muhtar arkadaşımız seçilecek. Bakacak olursak Türkiye genelinde yerel seçimler öncesi 612 bin muhtar adayı mevcut, bunların yüzde 10'u kadın muhtar adaylarımızdan oluşuyor ki bu, geçmiş yıllara oranla çok iyi bir rakam. Yani geçmiş seçimlere bakarsak kadın adaylarımız daha ön plana çıkıyor. Bu, Türk toplumu adına sevindirici."

- "Kadın muhtar adaylarına tavsiyeler"

Akdeniz, kadın muhtar adaylarına tavsiyelerde bulunarak, şunları kaydetti:

"Bir kere öncelikle serbest olmalılar. Yani her tarafa girip çıkmalılar. Çünkü artık cinsiyetin ön plana çıktığı bir toplum yapısından çıkıyoruz. Kadınların kendilerine güven açısından erkeklere göre daha vasıflı tarafları var. Dolayısıyla mevcut kadın muhtar arkadaşlarımıza baktığımızda bizden daha başarılı olanlar var. Yani 'ben şunu yaparım, bunların yaptığı işi daha iyi yaparım' demeliler. Bunları aşmalıyız artık."

Muhabir: Gökhan Gücüklüoğlu
Yayınlayan: Orhan Topal

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com