Muhteşem Şubat

Muhteşem Şubat
Hürrem ve Kanuni Topkapı'yı kapalı gişe yaptı.

İlk bölümünden itibaren büyük tartışmalara neden olan Muhteşem Yüzyıl dizisi, Topkapı Sarayı'na ziyaretçi rekoru kırdırıyor. Parfümü, yüzüğü, kolonyasıyla yeni bir akım başlatan dizi için birçok şehirden saray turları düzenleniyor.

Geçen yıl şubatta 68 bin 916 kişinin gezdiği Topkapı Sarayı Müzesi'ni şubatın ilk 15 gününde 63 bin 564 kişi gezdi. Müze yetkilileri, “İstanbul'a gelen yabancı turistlerin uğradığı ilk adres olan Topkapı'ya dizi ile birlikte yerli turistler de büyük ilgi göstermeye başladı” dedi.

Tarihi kitap satışı yükseldi
Dizinin bir etkisi de kitap satışlarında. Hürrem Sultan ve Kanuni Sultan Süleyman'ı anlatan kitaplar en çok satanlar listesinde yerini aldı. En çok satan kitapları arasında Okay Tiryakioğlu'nun 'Kanuni' ve Demet Altınyeleklioğlu'na ait 'Moskof Cariye Hürrem' yer alıyor.

Saraydan 30 milyon TL gelir elde edildi
Radikal'den Sevgi Sayar Başaran'ın haberine göre, Türkiye'ye resmi ziyarette bulunan cumhurbaşkanı, devlet başkanı, başbakan ile diğer yetkililerin de ilk ziyaret ettiği yerlerden olan İstanbul'un saray ve müzelerini geçen yıl toplam 11 milyon 661 bin 624 yerli ve yabancı turist gezdi. Topkapı Sarayı'nın bu ziyaretlerden aldığı pay ise 3 milyon 588 bin 730 ziyaretçi. Saray, ziyaretlerden 30 milyon 642 bin 891 lira gelir elde etti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com