Muhteşem Yüzyıl’a müdahale AB’nin eleştirisini aldı

Muhteşem Yüzyıl’a müdahale AB’nin eleştirisini aldı
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın “Muhteşem Yüzyıl” dizisine eleştirisinden sonra senaryo ve kostümlerde görülen değişme AB’nin dikkatini çekti!

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi'nde (AKPM) önceki gün onaylanan 'Medya Özgürlüğü' raporunun görüşülmesi sırasında 'Muhteşem Yüzyıl' dizisi de gündeme geldi.

Raporun görüşülmesine katılan CHP heyetinden Gülsün Bilgehan, "Medyaya yapılan baskı, TV dizilerinin senaryolarının bile değişmesine neden oluyor" dedi.

AKPM'nin, 38 oya karşılık 52 oyla kabul ettiği raporun görüşmesi sırasında konuşan Bilgehan, Türk dizilerinin, dünyanın birçok ülkesinde gösterildiğini, Türkiye'nin büyük reklamına neden olan bu dizileri, 150 milyon insanın seyrettiğini belirterek, "Sorun sadece, tutuklu olan gazeteciler meselesi değil. Aynı zamanda, medyaya yönelik baskılar ve bunun getirdiği otosansür konusu var. Gazeteciler mesleğini kaybetme korkusu yaşıyorlar. İktidarın basın özgürlüğüne yönelik baskısı, dizi filmlerin senaryosunu değiştirmeye kadar gidiyor" dedi.
Bilgehan, Türkiye'nin son 10 yılda geldiği noktadan, aynı hızla geriye gittiğini belirterek, "Bulunduğumuz yer üzüntü verici. AKPM raporunun hükümet için yol gösterici olmasını diliyorum" ifadesini kullandı. (SAK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com