"Mukaddes Miras"ı geleceğe taşıyacak

Mukaddes Mirası geleceğe taşıyacak
Son bin yılda parşömen, kağıt ve bez üzerine yazılan 99 Kur'an-ı Kerim'in bulunduğu "Mukaddes Miras Mushaf-ı Şerif"in gelecek nesillere aktarılmasını sağlamak amacıyla inceleyen Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Öğretim Üyesi Özcan, çalışmasını kita

ERZURUM (AA) - AYŞE YILDIZ - Diyanet İşleri Başkanlığı'nın himayelerinde İslam Kültür Sanat Platformu'nun katkılarıyla hazırlanan "Mukaddes Miras Mushaf-ı Şerif", gelecek nesillere de aktarılması için kitapta toplanıyor.

İslam coğrafyasındaki milletlerce farklı zamanlarda yazılan Mushaf-ı Şerif örneklerinin günümüzdeki insanlarla buluşturulması ve geleceğe taşınması için Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ali Rıza Özcan, inceleme çalışma başlattı.

Yaklaşık bir yıldır sürdürülen çalışmayla Kuzey Afrika'dan Çin'e, Hindistan'dan Moğolistan'a uzanan İslam coğrafyasındaki 9 ila 19. yüzyıl arasındaki dönemde parşömen, kağıt ve bez üzerine yazılan 99 Kur'an-ı Kerim'i bir kitapta toplayacak.

Özcan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yedinci durağı Erzurum olan "Mukaddes Miras Mushaf-ı Şerif" sergisinin 14 ilde açıldıktan sonra tamamlanacağını söyledi.

Serginin yurt dışında da açılacağını ifade eden Özcan, "Avrupa'da ya da Amerika'da veya Japonya'da bu serginin açılması planlanıyor. Henüz netleşmedi. Çalışmalar devam ediyor" dedi.

Özcan, serginin kitabını hazırladığını ifade ederek, şunları kaydetti:

"Kitabı ben hazırlıyorum. Bir senedir çalışmam devam ediyor. Aceleye getirmek istemiyorum onun için ayrıntılı şekilde çalışmalarımı yürütüyorum. Çünkü 14 ilde açıldıktan sonra sergi tamamlanacak. Bende çalışma yaparak, sergiyi kitapta topluyorum. Osmanlı eserleri arasında yer alan ve örneklerine az rastlanan eserleri kitapta topladım. Bu tür sergilerin kataloglarının kitap gibi yayınlanması tarihe düşürülen bir kayıt diye düşünüyorum. Sergiler açılır, bittikten sonra o eserler izleyici tarafından görünmüyor. Ben de yayına dönüştürerek hem kalıcı olması hem de geniş kitlelere ulaştırılması için güzel bir çalışma yapıyorum."

- "Kitapta, Allah'ın güzel isimleri olan 99 eser yer alacak" 

Mukaddes Miras Mushaf-ı Şerif'in anlamlı bir sergi olduğunu vurgulayan Özcan, "Bir yayına dönüşmesi, kalıcı olması noktasında çok önemli. Benim de amacım serginin açılmadığı illere kitapla ulaşmak ve oradaki insanların da bunu görmesini, gelecek nesillere aktarılmasını sağlamak. Kitapta, sergide yer alan Allah'ın güzel isimleri olan 99 eser yer alacak" ifadelerini kullandı.

Özcan, Mukaddes Miras Mushaf-ı Şerif'te Çin'den Fas, Tunus, Cezayir'e, Osmanlı coğrafyasının yayıldığı merkezlerden Mısır, Irak, İran, Hindistan topraklarına kadar dönemin hattatları tarafından yazılan eserlerin yer aldığını belirtti.

Kuzey Afrika'dan Çin'e, Hindistan'dan Moğolistan'a uzanan İslam coğrafyasında bin yıl içerisinde farklı teknikler kullanılarak Kur'an-ı Kerim'lerin yazıldığını vurgulayan Özcan, kitabın yakında çıkacağını sözlerine ekledi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com