Mültecilerin meseleleri masaya yatırıldı

Mültecilerin meseleleri masaya yatırıldı
Marmara Belediyeler Birliği ve Birleşmiş Milletler iş birliği ile Bilecik'te düzenlenen seminerde mültecilerin yaşadıkları sıkıntılar ele alındı.

Marmara Belediyeler Birliği ve Birleşmiş Milletler iş birliği ile Bilecik'te düzenlenen seminerde mültecilerin yaşadıkları sıkıntılar ele alındı.
Türkiye'de en fazla mültecinin barındığı il olan Bilecik'te düzenlenen seminerde, gerek Kuzey Irak'tan çeşitli yıllarda göçen, gerekse yurtdışına kaçarken yakalanan mültecilerin Başbakanlık tarafından gösterilen Bilecik, Çanakkale ve Edirne'de barındırılmaları ve sayılarının günden güne artmasının çeşitli sıkıntıları da beraberinde getirdiği bildirildi.
Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNCHR) İstanbul Hukuk yetkilisi Elif Selen Ay ile Sığınmacılar ve Göçmenler Dayanışma Derneği Genel Koordinatörü İbrahim Vurgun Kavlak tarafından dünyada mültecilerin sosyal sorunları ve mahalli idareler ele alınırken, mülteci meselesinin en önemli tarafları olan Bilecik, Çanakkale ve Edirne belediyelerinden çok sayıda isim katıldı. Belediye sınırları içerisinde yaşayan mültecilerin sıkıntılarının masaya yatırıldığı alındığı toplantıda, gelecekte göçmenler için yapılabilecek çalışmalar da tartışıldı.
İstanbul Valiliği bünyesinde oluşturulan olan ve kamu kurumları ile STK'ları bir araya getiren Göçmen Koordinasyon Merkezi'nin de çalışmalarının da görüşüldüğü toplantıda, İstanbul'da yola çıkılarak Bilecik sınırları içerisinde yaşayan göçmenlere yönelik daha etkili çalışmalar yapılması istendi.
Toplantının kapanış konuşmasını yapan Bilecik Belediye Başkanı Selim Yağcı, dünyada birçok insanın çeşitli sebeplerle yurtlarını terk ettiğini ve vatansız kaldığını belirterek, 'Allah kimseyi vatansız bırakmasın. Bilecik'te çeşitli ülkelerden çeşitli sebeplerle gelmiş olan göçmenler bulunmaktadır. Kapımıza, ülkemize gelmiş olan bu insanlara sahip çıkmak bizim insanlığa olan borcumuz ve atalarımızdan bize miras kalan önemli bir vicdani mirastır' diye konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com