“Mum Dibine Işık Vermez”

“Mum Dibine Işık Vermez”
Türk Büro-Sen Kütahya Şube Başkanı Kadir Bayram yaptığı açıklamada Maliye çalışanlarının mağduriyetinin biran önce giderilmesi gerektiğini belirtti.

Türk Büro-Sen Kütahya Şube Başkanı Kadir Bayram yaptığı açıklamada Maliye çalışanlarının mağduriyetinin biran önce giderilmesi gerektiğini belirtti. Çalışanlar arasında aynı işi yapmalarına rağmen ücret adaletsizliğinin her geçen gün arttığını belirten Bayram, mumun dibine ışık vermediğini ifade etti.
Kadir Bayram, Maliye Bakanlığı'nın 2005 yılında yeniden yapılandırma adıyla gelir ve gider durumunu ikiye ayrıldığını belirterek, Türkiye'de güvenilir kurumların başında gelen herkesin imrenerek baktığı Maliye Bakanlığı'nın son 5-6 yıl içinde çalışma şartlarının bozulduğu bir kurum haline getirildiğini vurguladı.
Maliye Bakanlığı'nda gelir ve gider durumlarının ayrılmasıyla çalışanların zor duruma düşürüldüğünü belirten Bayram konuşmasına şöyle devam etti:“Bir tarafta Gelir İdaresi çalışanları, diğer taraftan Gider diye adlandırılan Maliye Bakanlığı, Defterdarlık çalışanları. Her ikisi de aynı bakanlığa bağlı olmasına, bölünme öncesi her yönüyle mali ve özlük hakları anlamında bir ve beraber olmasına rağmen bugün iki ayrı kurum, iki ayrı kurum çalışanı, iki ayrı özlük ve mali haklara sahip duruma düşmüşlerdir. Tüm bunlar yetmezmiş gibi, çalışanlar arasında aynı işi yapmalarına rağmen ücret adaletsizliği her geçen gün artmaktadır. Mum dibine ışık vermemektedir. Bütün kurumlara VHKİ kadroları sınavsız verilirken, Maliye çalışanları sınava tabi tutulmaktadırlar”.
Uzmanlık sınavlarında kısıtlı sayıda da olsa başarılı olanların uzmanlık atamalarının yapıldığını vurgulayan Bayram ancak; aynı işi yapan, aynı birimde, aynı Bakanlık ve Başkanlıkta çalışanlar arasında “eşit işe eşit ücret” uygulamasının bir türlü gerçekleştirilmediğini söyledi. Emekliliği dolmuş olmasına rağmen binlerce çalışanın hizmet üretmeye devam ettiğini söyleyen Bayram, emekli olmaları halinde aylık maaşlarının yarıya inecek olan çalışanların, bir an önce ilave ödemelerinin emekli keseneğine tabi tutulması gerektiğini ifade etti.
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'e Kütahya'dan seslendiklerini belirten Bayram, on binlerce çalışan insanın haklarının verilemesi gerektiğini belirterek; “Haklı taleplerimizi Maliye Bakanı sayın Mehmet Şimşek'e iletmek üzere çalışanlarımızın yazmış oldukları dilekçeleri posta yoluyla gönderiyoruz”dedi.(M.AKSU)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com