Mumcu suikastinde zamanaşımı doldu!

Mumcu suikastinde zamanaşımı doldu!
Uğur Mumcu suikastinin firari sanıklarına zamanaşımı için 10 yıllık bir ek süre daha var. Cinayete karışan ve hakkında hiç dava açılmayan sivil şahıslar için zamanaşımı doldu.

Uğur Mumcu’nun öldürülmesinin 20. yılına girildi.
 
Vatan gazetesinden Kemal Göktaş’ın haberin göre, yargılama aşamasında Mumcu’nun aracına bombayı koyduğu belirtilen Oğuz Demir için 28 Temmuz 2005’te yakalama emri çıkarıldı.
 
Demir’in yargılanması Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nde gıyabi olarak devam ediyordu. Ayrıca örgütün yurtdışı bağlantısı olduğu kabul edilen Ahmet Cansız, Selahattin Eş, Ali Akbulut ve Aydın Koral hakkında Yasadışı Tevhid Selam - Kudüs Ordusu örgütü üyesi olmak, örgüte ait kalaşnikof tüfeği bulundurmak suçlarından Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi’ne, özel yetkili savcılık tarafından açılan dava da sürüyordu. Bu dava dosyasında sanıklar Cansız, Eş ve Akbulut’un ikematgahı Tahran / İran olarak gösterilmişti.
 
Firari sanık Oğuz Demir ve diğer sanık Selahattin Eş hakkında kırmızı bülten çıkarılmıştı. Mumcu ailesinin avukatlarının talebi üzerine iki dosya Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nde birleştirildi.
 
Mumcu cinayetinin işlendiği sırada yürürlükte olan ve 1 Haziran 2005’te yürürlükten kalkmasına rağmen, sanıklar lehine hükümleri halen uygulanan eski Türk Ceza Kanunu’na göre yeniden dava açılması, dava tefriki durumlarında, zamanaşımı süresi, normal sürenin yarısı olarak arttırılıyor. Bu yüzden, bu dosyanın sanıkları için zamanaşımı süresi haklarında dava açıldığı için 24 Ocak 1993 tarihinden itibaren 30 yıla çıktı. Yani bu sanıklar için zamanaşımı 24 Ocak 2023’te dolacak. 20 yıldır yakalanmayan bu sanıklar 10 yıl daha kaçmayı yakalanmazsa haklarındaki dava düşecek.
 
“KAMU” AYRIMI
 
AİHM’in son dönemde verdiği kararlar da yaşam hakkı ihlali olaylarına karışan kamu görevlileri açısından zamanaşımı süresinin söz konusu olmadığı yönündeydi. Bu yüzden Mumcu cinayetine karışan bir kamu görevlisi varsa, hakkındaki zamanaşımı süresi hiçbir zaman dolmayacak.
 
Ancak kamu görevlisi olmayan diğer olası sanıklar için zamanaşımı süresi, cinayetin üzerinden 20 yıl geçtiği için, bugün dolacak. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com