Mümtazer Türköne’de tarihi itiraf

Mümtazer Türköne’de tarihi itiraf
AKP’ye yakınlığıyla bilinen Zaman Gazetesi yazarı Mümtazer Türköne’den tarihi bir itiraf geldi. Türköne Salı günü TBMM’de görüşmeleri başlayacak 4+4+4 için ‘AKP’nin niyeti dini eğitim’ yorumunu yaptı.

Son zamanlarda tepkilere yol açan AKP’nin  4+4+4’e bir tepki de kendi içlerinden geldi. Zaman Gazetesi yazarı Mümtazer Türköne Salı günü görüşülmeye başlanacak teklif için ilginç yorumlarda bulundu. Yapılmak istenen düzenlemenin eğitimle bir alakası olmadığını belirten Türköne, hükümetin aslında din eğitiminin önünü açmak istediğini söyledi.

İşte o yazı….

“Hükümetin birdenbire gündeme getirdiği "kesintili eğitim" projesi, özünde bir demokratikleşme sorunu. Altını çizelim: Bu projenin eğitimle bir alâkası yok. Hükümet din eğitiminin önünü açıyor. Peki demokrasi ile ilgisi? Toplumun din eğitimi ihtiyacı var. Bu ihtiyaç, arzu edildiği ölçüde karşılanamıyor. Çünkü devlet din eğitimini tekeline almış durumda. Bu yüzden bir demokratikleşme sorunu ortaya çıkıyor. Bu talep din eğitiminin özgürleşmesi talebi olarak siyaset piyasasına yansıyor. AKP bu talebin bir kısmını, aynı tekel mantığı içinde karşılamak için imam hatip ortaokullarını devreye sokacak bir proje geliştiriyor. Siyaset piyasası hemen gündeme gelen bu talep üzerinden rekabete girişiyor. MHP liderinin AKP'ye yaptığı "İmam-hatip ortaokullarını birlikte açalım" önerisi, aynı mantıkla bu talebe verilen bir cevap niteliği taşıyor. Bu sorunun eğitim üzerinde de, siyaset üzerinde de ağır bir yük oluşturmasını engellemenin ve sorunu kökünden çözmenin tek yolu var: Din eğitimi talebinin demokratik ölçülerde karşılanması. Alın size bir demokratikleşme sorunu. Herhangi demokratik bir ülkede bu işler nasıl düzenleniyorsa, neden aynısını talep eden aydınlarımız yok?”
(SRE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com