Murat Dağı'nda ''kayak merkezi'' oluşturulacak

Murat Dağı'nda ''kayak  merkezi'' oluşturulacak
Kütahya'nın Gediz ilçesinde, 2 bin 312 metre yüksekliğindeki Murat Dağı'nda kayak merkezi oluşturulması için kar kalınlığını ölçülmesi amacıyla etüt çalışması yapıldı.

 Kütahya'nın Gediz ilçesinde, 2 bin 312 metre yüksekliğindeki Murat Dağı'nda kayak merkezi oluşturulması için kar kalınlığını ölçülmesi amacıyla etüt çalışması yapıldı.
     Gediz Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu, Jandarma Komutanı Üsteğmen Erdoğan Erik, Belediye Başkanı Mehmed Ali Saraoğlu ve bazı daire amirlerinin de katıldığı etüt çalışmasında, Sarıçiçek Yaylası'ndaki Göl Yeri ile Tahtaoluk mevkileri arasında yapılması düşünülen kayak merkezi için yaz aylarında dikilen kar ölçüm çubukları kontrol edildi.
     Çorumluoğlu, çalışmanın ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, kar aracıyla ulaştıkları alanda bulunan 4 çubuğun incelendiğini bildirdi.
     Dağın kuzeyinde kayak sporu için ideal olan toz kar kalitesine yakın kar bulunduğunu belirten Çorumluoğlu, yaklaşık 2 metre yüksekliğindeki çubukların tamamen karla örtüldüğünün anlaşıldığını kaydetti.
     Çorumluoğlu, yağış verilerinin beklenen ölçülerde olup olmadığının tam tespiti için gelecek yıl da ölçümler yapılacağını ifade ederek, şöyle konuştu:
     ''Burada sıcak su ile kayağı aynı yerde buluşturmayı hedefliyoruz. Çünkü yaptığımız araştırmalara göre gerek Türkiye'de, gerekse dünyada bu yükseklikte termal sıcak su ile karın olduğu bir ortam yok. Umudumuz o ki bu çalışmaları kısa zamanda tamamlarız. 1450 metre yüksekliğindeki Murat Dağı Termal Turizm Merkezi, ilçe merkezi yakınındaki Ilıca Kaplıcası, Eskigediz beldesinde yapmayı planladığımız Beypazarı ve Safranbolu türündeki tarihi ev düzenlemesiyle Gediz'i bir turizm destinasyonu haline getirmeye çalışıyoruz. Aizanoi Antik Kenti'nin ilçemize yakın olması, bu destinasyonu daha da zenginleştirecek. Zafer Bölgesel Havalimanı'nın 2013 yılında açılacak olması, burada yapılacak tesisi daha da kıymetlendirecek.''
     Saraoğlu da şimdiye kadar önemli turizm çalışmaları yapılan Murat Dağı'nı hak ettiği yere ulaştırmak için kamu ve özel sektör olarak iş birliği yapılması gerektiğini anlattı.
     Termal turizm ile kayak merkezinin aynı yerde olmasının çok önemli bir turizm alanı ortaya çıkaracağına işaret eden Saraoğlu, özel sektör yatırımcılarına, kış turizmi, endemik bitki türleri ve termal kaynağın bir arada bulunduğu Murat Dağı'nda yatırım yapma çağrısında bulundu.

 


Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com