Mursi askerlerine sahip çıktı

Mursi askerlerine sahip çıktı
Mısır'da Mübarek'i deviren ve sonrasında askeri yönetime karşı olan gösterilere karşı uygulanan şiddeti araştıran bir komisyon, yaralı Mübarek karşıtlarının hastanelerde askerler ve doktorlar tarafından dövüldüğünü iddia etmişti. Cumhurbaşkanı Mursi, bu b
Dün İngiliz Guardian gazetesi, geçtiğimiz sene Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin görevlendirdiği bir komisyonun raporunu yayınladı. Buna göre, askeri yönetime karşı yapılan 2012 yılındaki gösterilerde, doktorlara hasteneye getirilen yaralı göstericilere anestezi yapmadan müdahale etme, steril olmayan aletler kullanma talimatları verildi. Bunun yanı sıra, hastaneye getirilen yaralılar, doktorlar ve askerler tarafından dövüldü.
 
2011'de başlayan ayaklanmalarda yaşanan şiddeti de araştıran komisyon raporunun son bölümü, özellikle Abbasiye'de yaşanan çatışmalara ve sonrasına ayrıldı. Bu bölümde, Kahire'deki Kobri el-Koba askeri hastesinde çalışan doktorların ve göstericilerin ifadeleri yer alıyor. Bu ifadelerden birine göre, hastanedeki askeri doktorlar, askerler ve hemşireler, yaralı göstericilere hem fiziksel hem de sözlü saldırılarda bulunuyorlardı. Başka bir üst düzey doktor da diğer doktorlara yaraları temizlememe, dikiş atmama gibi emirler verdi.
 
Rapor resmi olarak henüz yayımlanmadı, ancak sonuç bölümünde ordu liderliği hakkında soruşturma başlatılması tavsiye ediliyor.
 
Mursi orduya sahip çıktı
 
Ordu hakkındaki bu sızıntıya rağmen ise, Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ordu genelkurmayı ile bir rütbe terfi töreninde poz vererek, "Orduya yapılan bir hakaret hepimize yapılmış sayılır ve biz bütün hakaretleri reddediyoruz. Buradan bütün dünyaya ilan ediyorum ki, ordunun emniyetin devamı ve ülkenin güvenliği konusunda oynadığı rol için minnettarız" dedi.
 
Mursi, 3 tümgenerali korgeneralliğe terfi ettirdi. Genelkurmay Başkanı General Abdülfettah el-Sisi de rapordaki iddiaları reddederek, "Geçtiğimiz iki yıl boyunca ordu görevini asla kötüye kullanmamıştır" dedi.(IUK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com