Mursi'nin yargılanması

Mursi'nin yargılanması
Mursi'nin 3. duruşmasında, mahkemeye delil olarak sunulan 13 video görüntüsünün detaylarına ulaşıldı

Mısır'da askeri darbeyle görevinden alınan Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin kamuoyunda "İttihadiye olayları" olarak bilinen davasının 3. duruşmasında, mahkemeye delil olarak sunulan 13 video görüntüsünün detaylarına ulaşıldı.

Mursi ile 14 sanığın başkent Kahire'deki Polis Akademisi'nde görülen 3. duruşmasında, başsavcılığın mahkemeye sunduğu 34 video görüntüsünden 13'ü delil olarak gösterildi.

Başsavcılığın sunduğu ilk görüntüde, Mursi yandaşlarının askeri bir yürüyüşle ilerlediği ve "Kuvvet, azim ve iman, Mursi'nin adamları her yerde" şeklinde slogan attığı görülüyor.

İkinci görüntüde, Mursi yandaşı olduğu belirtilen bir kişi elindeki peynir kutusuyla görünüyor. Bu kişi Mursi döneminin muhalif siyasetçilerinden Muhammed el-Baradei hakkında "hain" ve "hepiniz hainsiniz, çürümüşsünüz" ifadesini kullanıyor.

Bir diğer görüntüde, Mursi yanlısı olduğu ifade edilen şahıs, İttihadiye Sarayı önündeki göstericilerden birini sorguya çekiyor ve ilk yardım çağrısında bulunan diğer kişi hakkında da "önce tedavisini yapar sonra da polise teslim ederiz" diyor.

Başka bir görüntüde, Mursi yandaşları, İtihadiye Sarayı önündeki göstericilere ait çadırları kaldırıyor, bir diğerinde vatandaşların İttihadiye önünde yaşananlar sebebiyle korku içinde oldukları gözleniyor. Başsavcılığın sunduğu görüntülerden bir diğerinde ise Mursi yandaşlarının İttihadiye önünde toplanmaya başladıkları, daha sonra da saldırıların başladığı, her yerde büyük bir yıkımın olduğu müzik eşliğinde gösteriliyor.

Mahkemede sunulan görüntüler arasında, Mursi yandaşları, Halk Akımı Platformu Başkanı Hamdin Sabbahi ile eski Dışişleri Bakanı Amr Musa'yı, baltacı adı verilen suç unsurlarını göndermekle ve Hıristiyanları da bu unsurlarla işbirliği yapmakla suçluyor. Son görüntüde ise Mursi karşıtlarına ateş açılıyor, taraflar arasında çatışmalar başlıyor.

Görüntülerin gösterimi sırasında savunma heyeti pek çok kez "videoların net olmadığı ya da üzerinde değişiklik yapılıp yapılmadığının bilinmediği" şeklinde itirazda bulundu.

Mursi'nin avukatı Selim el-Avva, müzik eşliğinde gösterilen bir görüntüye itiraz ederek, "Bu görüntülerin montaj olup olmadığını bilmiyoruz" dedi.

Mısır'ın seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'ye sadece 6 saniyelik konuşma izninin verildiği duruşmada, sunulan 13 videonun yanı sıra, Cumhurbaşkanlığı, İstihbarat ve Radyo ve Televizyon Kurumu'ndan alınan, Başsavcılık tarafından, göstericilere yönelik saldırıların kanıtı olarak sunulan 50 adet fotoğraf da gösterilmişti.

"Radyo ve Televizyon Kurumu'ndan bir heyetin, savcılığın suç delili olarak sunduğu CD'leri inceleyerek tarihinin, kaynağının ve değişikliğe uğrayıp uğramadığının kontrol edilmesi için" mahkeme 4 Şubat'a ertelendi.

Muhammed Mursi, kamuoyunda "İttihadiyye Olayları" olarak bilinen "Cumhurbaşkanlığı Sarayı önünde protestocuların ölümüyle sonuçlanan şiddet olaylarını teşvik etmek" suçlamasıyla hakkında açılan dava kapsamında 4 Kasım'da ilk kez hakim karşısına çıkmış, duruşma 8 Ocak'a ertelenmişti. Mursi ve 14 sanık hakkında açılan davanın 8 Ocak'ta yapılan ikinci duruşmasında, "kötü hava koşulları" nedeniyle Mursi'nin tutuklu bulunduğu İskenderiye'deki Burcu'l-Arab Hapishanesi'nden başkent Kahire'ye getirilemediği ve duruşmanın 1 Şubat'a ertelendiği duyurulmuştu.

Muhabir: Hazem Hamed Mahmoud Badr
Yayınlayan: Hüseyin Doğru

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com