Musa Anter suikastinin tetikçisi gözaltında

Musa Anter suikastinin tetikçisi gözaltında
Yazar Musa Anter suikastinde tetikçilik yaptığı iddia edilen Hamit Yıldırım, Şırnak’ta gözaltına alındı.
Edinilen bilgiye göre, Diyarbakır Özel Yetkili Savcılığı’nın hakkında gözaltı talimatı verilmesi üzerine, Anter’in suikastinde tetikçi olduğu iddia edilen Yıldırım’ın, Şırnak’ın Kumçatı beldesindeki evinde sabah saat 05.00 sıralarında güvenlik güçleri tarafından arama yapıldı.
 
Yapılan aramada gözaltına alının Yıldırım, Şırnak Emniyet Müdürlüğü’ne getirildi. Yıldırım’ın buradaki yasal işlemlerin ardından Diyarbakır’a gönderileceği öğrenildi.
 
Anter’i öldürülmesi sırasında olaydan yaralı olarak kurtulan Orhan Miroğlu’nun avukatı ve Diyarbakır Baro Başkanı Mehmet Emin Aktar, bu şahıs ile ilgili uzun yıllardan beri suç duyurusu bulunmasına rağmen yakalanmamasına dikkat çekti.
 
Soruşturmanın Yıldırım ile sınırlı kalmamasını isteyen Aktar, şöyle dedi: ”Olayın sadece bir tetikçi ile değil arkasındakilerle birlikte bir bütün olarak ele alınması lazım. Bu kişiyi kimler? Nasıl? Nerede korudu? Tümünün araştırılması gerekiyor. Tetiği çeken kişinin yakalanması olayı çözmez. Musa Anter’i kim? Niçin öldürdü? Bunun araştırılması gerekir. Eski ceza kanununa göre zaman aşımı süresi 20 yıldır. Yeni ceza kanununda bu oran 40 yıldır. Olayla ilgili olduğu iddiasıyla herhangi bir kişi yakalama kararı çıkarıldığında zaman aşımı yarı oranında artırılıyor ve 20 yıldan 30 yıla çıkıyor.” Anter ve yazar Orhan Miroğlu ile birlikte, 20 Eylül 1992’de Diyarbakır’da kaldığı otelden bir arazi anlaşmazlığı için yanına gelen kişilerle otelden çıkmış, Seyrantepe semtinde taksiden indikten sonra vurulmuştu. Anter, olay yerinde yaşamını yitirirken, Miroğlu ise yaralı olarak kurtulmuştu.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com