MÜSİAD, BDP'yi ziyaret etti

MÜSİAD, BDP'yi ziyaret etti
MÜSİAD Başkanı Ömer Cihad Vardan ve beraberindeki heyet, BDP yöneticileriyle de bir araya geldi.

BDP Grup Başkanvekili Hasip Kaplan, anayasa çalışmalarıyla ilgili olarak, ''Bu konuda hiçbirimizin süreci tamamlayamama lüksümüz, mazeretimiz yok. Bunu elbirliğiye yapmak zorundayız. Tüm siyasi partiler olarak iç çıkarlarımızı, herşeyi bir kenara bırakarak en azından 2012 yılında, 74 milyon insanımıza yeni bir anayasayı, yeni bir yaşam anlayışını, yeni bir toplumsal sözleşmeyi armağan etmek gibi çok tarihi bir sorumlulukla karşı karşıyayız'' dedi.

MÜSİAD Başkanı Ömer Cihad Vardan ve beraberindeki heyet, anayasa çalışmalarıyla ilgili Ankara'daki siyasi partileri ziyaretleri kapsamında BDP yöneticileriyle de bir araya geldi. Vardan, MÜSİAD'ın hazırladığı anayasa önerilerini, BDP Grup Başkanvekili Hasip Kaplan'a sundu.
Vardan, hazırlanan kitabın 7-8 aylık bir çalışmanın ürünü olduğunu belirterek, 78 maddelik bütüncül bir yapı ortaya koyduklarını söyledi.
Vardan, BDP'nin de aralarında bulunduğu tüm siyasi partilerin seçimlerden önce yeni anayasa sözü verdiğini, ortamın uygun olduğunu, artık bu sözün tutulmasını beklediklerini ifade etti.

Türkiye'nin 74 milyon insanıyla, bütün farklı kimlikleriyle, bütün farklı renkleriyle bir bütünlük olduğunu kaydeden Vardan, ''Anayasa'yı da tarif ederken bir 'toplumsal sözleşme' diyoruz, yani farklılıkları zenginlik olarak kabul ederek, onların da haklarını gözeten bir toplumsal sözleşme olması gerektiğini düşünüyoruz'' dedi.

Vardan, çalışma hakkında bilgi verirken, sadece MÜSİAD'ın veya MÜSİAD üyelerinin görüşlerinin yansıtılmadığını, üzerinde uzlaşılabilecek bir metin yaratmaya çalıştıklarını kaydetti ve şunları söyledi:

''Biz anayasanın insanların önünde bir engel olmasını istemiyoruz. Bir çözüm yeri olmasını da istemiyoruz. Ama biz insanları kucaklasın, yönlendirmesin istiyoruz. Temel hak ve hürriyetler ne ise onları öncelesin istiyoruz.

İlk 3 madde devamlı tartışılan, değiştirilir değiştirilemez, teklif edilir edilemez,.... onların hukuk içinde yeri olmadığını düşünüyoruz. Çünkü zaman geçiyor, zaman içinde dinamik süreçte siz değişen koşullara göre bazı şeyleri değiştirmek durumunda kalabiliyorsunuz. Bu süreç de buna imkan vermelidir. Tabii devletin şekil ve nitelikleri öyle maddelerdir ki tanımlama olarak herkesin de aklına geldiği zaman değiştirebileceği şeyler olmamalıdır. O zaman onu hem meclisin hem de seçmenlerin üçte 2 çoğunluğuna bağlayarak, değiştirilebileceği önerisini getiriyoruz.

Ülkemizdeki bazı sıkıntıların da önüne geçebilecek bazı açılımların da yapılabilmesini öngörüyor.''

-''Tarihi bir sorumlulukla karşı karşıyayız''-

BDP Grup Başkanvekili Hasip Kaplan da ortaya koydukları çalışmadan dolayı teşekkür etti, bundan yararlanacaklarını belirterek, ''Çünkü bizim de sözümüzün, görüşlerimizin örtüştüğü çok madde var burada'' dedi

Kaplan, 1978-1980 sürecinin tüm Avrupa'da darbe yılları olduğunu, ancak Türkiye'nin aradan geçen 32 yılda yeni bir anayasa yapamadığını, bu anlamda çok geç kaldığını söyledi. Anayasa konusunda seçim sürecinde verdikleri sözü unutmadıklarını ve gereğini yerine getirmek istediklerini belirten Kaplan, ortaya konulacak anayasanın, temelde özgürlükçü bir anayasa olması gerektiğinin altını çizdi.

Darbe anayasalarının devleti yücelttiğini, yapılacak yeni anayasanın yurttaş odaklı olması gerektiğine inandığını ifade eden Kaplan, ''Toplumun gereksinimlerini karşılaması lazım. Darbe anayasalarının getirdiği yasakçı zihniyetin karşısında yerel yönetimlerin güçlendirildiği, farklılıkların temsil olduğu, eşit yurttaşlığın öne çıktığı özgürlük ve güvenlik denkleminin iyi kurulduğu ve aynı zamanda bireyi, yurttaşı, onurlu bir insan olarak koruyan yücelten bir anayasa olmalı'' dedi.

''Bu konuda hiçbirimizin bu süreci tamamlayamama lüksümüz mazeretimiz yok'' diyen Kaplan, bunu elbirliğiyle gerçekleştirmek gerektiğini vurguladı. Kaplan, ''Tüm siyasi partiler olarak iç çıkarlarımızı, grup çıkarlarımızı, herşeyi bir kenara bırakarak en azından 2012 yılında 74 milyon insanımıza yeni bir anayasayı, yeni bir yaşam anlayışını, yeni bir toplumsal sözleşmeyi armağan etmek gibi çok tarihi bir sorumlulukla karşı karşıyayız'' dedi.

MÜSİAD'a teşekkür eden Kaplan, anayasa çalışmalarını, aklı selim ve soğukkanlıkla yürütmek gerektiğini sözlerine ekledi.

(UGK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • YGS'de ek süre bugün son15 Ocak 2012 Pazar 10:57
 • 1 milyon 800 bin kişiye uyarı15 Ocak 2012 Pazar 10:48
 • Karayoluna ilginç kavşak15 Ocak 2012 Pazar 10:43
 • İsrail'in ABD'yi deli eden planı15 Ocak 2012 Pazar 10:40
 • Suriye'de genel af15 Ocak 2012 Pazar 10:37
 • Cinnet geçirip ailesini katletti15 Ocak 2012 Pazar 10:13
 • Önce kaptan terketti15 Ocak 2012 Pazar 10:07
 • Tartışılan oyun sahnede15 Ocak 2012 Pazar 09:57
 • Başkent'te kar devam edecek15 Ocak 2012 Pazar 09:48
 • Domuz gribi geri döndü15 Ocak 2012 Pazar 09:37
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com