MÜSİAD Zonguldak Temsilciliği açılışı

MÜSİAD Zonguldak Temsilciliği açılışı
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Mercan:

ZONGULDAK (AA) - Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Hasan Murat Mercan, "Biz nükleer santral konusunda çok geç kalmış bir ülkeyiz. İki nükleer santral ihalesini tamamladık, üçüncüsünü de inşallah yakın bir zamanda gündeme alırız" dedi.

Mercan, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Zonguldak Temsilciliğinin açılmasının ardından bir otelde düzenlenen gala programında yaptığı konuşmada, Türkiye'nin gelecek 10-15 yıl içinde enerji alanında yatırımlarını ikiye katlamak zorunda olduğunu söyledi.

Enerjide 60 bin megavat civarında olan kurulu gücün en az 100 bin megavat güce çıkması gerektiğine işaret eden Mercan, buna göre yeni yatırımların gerektiğini, bakanlığın ve hükümetin temel prensibinin de yatırımları özel sektörle yapmak olduğunu dile getirdi.

Mercan, Türkiye'nin enerji ihtiyacını karşılayan kaynakların ülkenin tabii kaynaklarıyla uyumlu olmadığını vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Türkiye'nin elektrik enerji üretiminin 2002 yıllarına kadar toplam yüzde 60'ı doğalgazla sağlanıyordu. İroniye bakın ki Türkiye dünyada doğalgaz fakiri bir ülke sayılır. Toplam doğalgaz tüketiminin yüzde 3'ünü yerli kaynaklardan tüketiyor. Gerisini ithal ediyoruz. Bu oran yüzde 40'lara indi. Yerli kaynaklara öncelik veriyoruz. Rüzgar enerjisi kurulu gücümüzün 2023'e kadar 20 bin megavatın üzerine çıkmasını öngörüyoruz. Şu andaki kurulu gücümüz yaklaşık 2 bin 700 megavattır."

Yer altı kömür madenlerindeki metan gazının da kullanılmasına yönelik çalışmaların olduğunu anlatan Mercan, enerjiye yönelik çok sayıda projelerin bulunduğunu aktardı. 

- "Nükleer santralde geç kaldık"

 Mercan, yerli  kaynakla üretilen her megavat enerjinin, o kadar daha az dövizin yurt dışına çıkması anlamına geldiğine işaret ederek, "Türkiye'nin yıllık petrol tüketimi 30 milyon tondur. Bunun yüzde 5'i yerli kaynaklardan karşılanıyor. Ülkemizin çevresinde dünyadaki petrol ve doğalgaz yataklarının yüzde 60-65'i burada. Sonuna kadar aramaya devam ediyoruz" diye konuştu.

Fransa'nın toplam elektrik enerjisi ihtiyacının yüzde 75'ini nükleer santralden karşıladığına dikkati çeken Mercan, şunları kaydetti:

"ABD'nin nükleer santralden elde ettiği elektrik, Türkiye'nin tükettiği elektriğin iki katıdır. Nükleer santrali olan ülkelere bakın bir İslam ülkesi göremezsiniz. Pakistan vardı, onun da problemlerini hep birlikte gördük. Biz nükleer santral konusunda çok geç kalmış bir ülkeyiz. İki nükleer santral ihalesini tamamladık, üçüncüsünü de inşallah yakın bir zamanda gündeme alırız. Nükleer santrale itiraz eden birtakım çevreler en çok Avrupa'dadır. Avrupa'da nükleer santraller ise çok fazladır. Biz nükleer santral projesine 1970'li yıllarda başlamış olsaydık, bugün en az 2-3 santralimiz olurdu ve doğalgaz tüketimimiz azalırdı.  Bugün başladığımız santralden ilk elektriği 2020'de üretmeyi öngörüyoruz. Bu projeler uzun vadeli ve yapımları zaman alıcıdır."

- "Geleceğe güvenle bakıyoruz"

MÜSİAD Genel Başkanı Nail Olpak da Zonguldak MÜSİAD'la Türkiye’de 76 noktada, yurt dışında ise 55 ülkede temsil edildiklerini belirtti.

Ülkenin iş adamlarından beklentisinin daha fazla yatırım, istihdam ve sosyal gelişime daha fazla katkı olduğunu dile getiren Olpak, "Bugün, siyasi istikrarla gelen ekonomik istikrar ve hedeflerin yakalanmasıyla elde edilen güven ortamı, 1 yılı aşkın bir süredir devam eden çözüm süreci ve demokratikleşme paketiyle geleceğe daha güvenle bakıyoruz" ifadesini kullandı.

Olpak, geziyle başlayan ve 17 Aralık'la devam eden koşullara rağmen Türkiye ekonomisi 2013 yılında yüzde 4 büyüdüğüne işaret ederek,  şöyle devam etti:

"2014 yılına da yine kötü senaryolarının çizildiği, ulusal ve uluslararası pek çok kurumun Türkiye’nin 2014 büyüme tahminlerini aşağı yönlü revize ettikleri bir ortama girdik. Ancak, gerçekleşmelere bakınca, elimizdeki rakamların hiçbiri Türkiye’nin büyümesini aşağı yönlü revize etmeyi gerekli kılmıyor. Ülkemiz ekonomisinin ilk çeyrek performansını gözönünde bulundurarak, geçen yıldan daha düşük bir büyüme oranını hak etmediğini söyleyebiliriz. Türkiye’nin siyasi ve ekonomik istikrarla göstermiş olduğu refah artışına, Zonguldak’ın katkısını görmek sevindiricidir. MÜSİAD’ın etkinlikleriyle Anadolu’nun dört bir tarafını gezen bir iş adamı olarak, ülkemizin çok hızlı gelişmesine bizzat şahit oluyorum. Hele yurt dışına çıktığınızda bu çok daha bariz bir şekilde gözüküyor."

Kur'an-ı Kerim okunan programda, karşılıklı hediye takdiminin ardından MÜSİAD'a yeni üye olan iş adamlarına rozetleri takıldı.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com