MÜSİAD'ın 85. Genel İdare Kurulu Toplantısı

MÜSİADın 85. Genel İdare Kurulu Toplantısı
Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Elvan: "İnternet altyapısını dünya standartlarının üzerine çıkaran Türkiye'de, özellikle hükümetimize yönelik 'interneti, sosyal medyayı yasaklamaya çalışıyorlar' ithamı hiçbir kişi ve kuruma yakışmaz ve yakışmaya

ELAZIĞ (AA) - Ulaştırma Denizcililk ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, "İnternet altyapısını dünya standartlarının üzerine çıkaran Türkiye'de, özellikle hükümetimize yönelik 'interneti, sosyal medyayı yasaklamaya çalışıyorlar' ithamı hiçbir kişi ve kuruma yakışmaz ve yakışmayacaktır" dedi.

Elvan, Elazığ Akgün Otel'de düzenlenen Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) 85. Genel İdare Kurulu Toplantısı'nın açılışında yaptığı konuşmada, Anayasa Mahkemesi'nin 52. kuruluş yıl dönümünün açılış konuşmasında, twitter'e yönelik karar konusunda değerlendirmelerde bulunulduğunu anımsatarak, bu konu hakkında görüşlerini, düşüncelerini paylaşmak istediğini belirtti.

Hükümetin iktidara geldiği günden bugüne interneti güçlendirme konusunda inanılmaz çalışmalar yaptığına dikkati çeken Elvan, "2002 yılında neredeyse Afrika seviyesinde olan internet altyapısını bugün Avrupa Birliği ve gelişmiş ülkeler seviyesine getirdik" diye konuştu.

Elvan, Türkiye'nin uluslararası internet kapasitesinin 8 yıl önce 200 gigabyte/saniye iken, bugün 2 milyon gigabytın üzerine çıktığını dile getirerek, şöyle devam etti:

"Yine 2002 yılında geniş bant internet abone sayısı aşağı yukarı 20 bin civarındayken bugün bu rakam 35 milyona yaklaşmıştır. Yine bir başka gösterge mobil bilgisayar ve cepten internet kullanımı miktarı da bir yılda yüzde 105 artmıştır. 20 milyon olan mobil bilgisayardan ve cep internet kullanıcısı 2012 yılında 20 milyon iken 2013 yılında, sadece bir yıllık sürede 24 milyona çıkmıştır. Yine 10 bin 600 okula ücretsiz geniş bant erişim sağlanmıştır. 16 büyükşehirde internet erişim noktaları kurulmuştur. Fatih Projesi ile bir milyon öğretmen, 42 bin okul yöneticisi, 16 milyon öğrenci ve ebeveyninin eğitiminde internet kullanımı hedeflenmiştir. Kapsam alanı açısından bakıldığında Türkiye, dünyada en yüksek mobil kapsama sahip ülkelerden bir tanesidir.''

Bakan Elvan, 85 binden fazla baz istasyonuyla nüfusun tamamının, coğrafi olarak da yol güzergahları dahil ülkenin tamamına yakınının mobil kapsama alındığını kaydederek, "Türkiye Dünya Ekonomik Forumu verilerine göre bir milyondan fazla haneye fiberle bin megabit/saniye internet erişimi sağlayan dünyadaki 4 ülkeden biridir. Bu kadar önemli yatırım gerçekleştiren ve internet altyapısını dünya standartlarının üzerine çıkaran Türkiye'de, özellikle hükümetimize yönelik 'interneti, sosyal medyayı yasaklamaya çalışıyorlar' ithamı hiçbir kişi ve kuruma yakışmaz ve yakışmayacaktır" ifadelerini kullandı.

- Anayasa Mahkemesi'nin twitter kararı

Bazı Sulh Ceza mahkemelerinin twitter'de yer alan bazı içeriklerin çıkarılmasını istediğini, bu kararların da Telekominkasyon İletişim Başkanlığı'na (TİB) bildirildiğini ardından TİB'in twitter'e erişimi engellediğini hatırlatan Elvan,  Anayasa Mahkemesi'ne birkaç bireysel başvuru söz konusu olduğunu ve yargı süreci tamamlanmadan bu kararların Anayasa Mahkemesi tarafından değerlendirildiğini ve twitter'in engellenmesinin kaldırılması kararının alındığına dikkat çekti.

Elvan, Anayasa'nın 148. maddesinde kişisel başvuruda bulunabilmek için yasal süreçlerin bir bütün olarak tamamlanmasının zorunlu kılındığını ancak Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin ağır ve telafi edilemez bir zarar halinde bu süreci beklemeden zaman zaman karar alabildiğini belirtti.

Ağır ve telafi edilemez bir kararın twitter'in engellenmesiyle değil, bir kişi bile olsa bireyin yaşam hakkının engellenmesi, şahsiyetinin, onurunun, aile yaşamının ayaklar altına alınmasıyla ortaya çıkacağını belirten Elvan, şunları kaydetti:

"Twitter tek bir sosyal medya aracı değildir. Başka sosyal medya araçları da kullanılabilir ve kullanılmaktadır ama yaşam hakkının gasbı kişilik onurunun, haysiyetinin çiğnenmesi telafi edilecek bir husus değildir. Bireysel hak ve özgürlükler elbette önemlidir ancak bireysel hak ve özgürlük başkasının hakkına tecavüz değildir. Hiçbir zaman bireysel hak, yaşam hakkının, bireyin şahsiyetinin, onurunun üstünde olamaz. Bireysel hak ne kadar önemliyse yaşam hakkı da o kadar önemlidir. Bir taraftan yaşam hakkı, birey onuru, şahsiyeti ayaklar altına alınacak, diğer taraftan bireysel haktan bahsedilecek. Bunun kabul edilebilmesi mümkün değildir. Başbakanımıza, bakanlarımıza, onbinlerce vatandaşımıza twitter aracılığıyla küfürler edilecek, hakaretler edilecek, iftiralar atılacak, kısacası yasalar çiğnenecek, mahkeme kararları uygulanmayacak, Anayasa'nın 17. maddesi ihlal edilecek. Hatta buna 41. maddeyi ilave edebiliriz ve biz bunlara göz yumacağız. Bunları kabul etmemiz mümkün değildir."

- "Hiç kimse kendisini anayasa ve yasaların üstünde görmemelidir"

"Bir uluslararası şirket, yargı kararlarımızı tanımayacak, yaşam hakkı ihlallerine duyarsız kalacak, ülkemizde ofis açmayacak, vergi ödemeyecek, onbinlerce vatandaşımızın özel hayatına ve yaşam hakkına müdahale edecek ve buna da duyarsız kalacak ve siz kalkıp bu şirketi savunacaksınız" diyen Elvan, bu durumun kabul edilemeyeceğini vurguladı.

Elvan, onlarca genç kızın, kadının kendi adına açılan farklı hesaplarla hayatlarının karartılmaya çalışıldığını ifade ederek, sözlerini şöyle tamamladı:

"Ahlaksızca, sahte resimler konulmuş ve edep dışı yazılar yazılmıştır. Bazı aileler, twitter'de yapılan çirkinlikler nedeniyle dağılma noktasına gelmiştir. Bu insanların hakkı, hukuku yok mu acaba? Bu insanların hakkını, hukukunu kim savunacak? Anayasamızda çok açık ifadeler var. 17. maddesinde, 20. maddesinde devletin bu şahısların hakkını, hukukunu savunmak zorunda olduğu açık bir şekilde ifade edilmiştir. Biz antenlere vize koymuyoruz. Bilakis antenlerin daha çok yolunu açmaya çalışıyoruz, daha çok kullanılmasını sağlamaya çalışıyoruz ve bu yönde ciddi bir altyapı oluşturuyoruz. Bugün neredeyse her eve internet ulaştıran bu hükümet olmuştur. Yine Türkiye'yi Avrupa'nın en iyi internet altyapısına kavuşturan bu hükümet olmuştur. Yerin altında 220 bin kilometre internet otobanı oluşturan yine bu hükümet olmuştur. İletişim sektörünün her yıl yüzde 10-12 büyümesinin altyapısını oluşturan yine bu hükümet olmuştur ancak sağlanan bu iletişim imkanını hiçbir zaman kötüye kullanmamalıyız, diye düşünüyorum. Herkes hukuka, yasalara uygun hareket etmek zorundadır ve etmelidir de. Hiç kimse kendisini anayasa ve yasaların üstünde görmemelidir, diye düşünüyorum."

Bakan Elvan'ın konuşmasının ardından toplantı basına kapalı devam etti.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com