Müslümanları Erdoğan'a Emanet Edip Öldü!

Müslümanları Erdoğan'a Emanet Edip Öldü!
Karadağ Müftüsü Rıfat Fejzic, Bosna Hersek rahmetli Cumhurbaşkanı Aliya İzzetbegoviç 'in ülkesini ve tüm Müslümanları Erdoğan'a emanet ettiğini anlattı. Fejzic, Erdoğan'ın Müslümanlar üzerindeki rolüne de değindi...

Bir dizi ziyaretler için Kocaeli'ye gelen Karadağ İslam Birliği Meşrihat Başkanı (Karadağ Müftüsü) Rıfat Fejzic, katıldığı bir programda Bosna Hersek Cumhurbaşkanı rahmetli Aliya İzzetbegoviç 'in vefat etmeden önce son ziyaret eden kişinin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan olduğunu belirtti. Fejzic, Başbakan'ın o esnada Brüksel ziyaretini gerçekleştirdiğini ziyaret sonrası Türkiye'ye dönmek üzere olduğunu fakat gelen bir telefonla Aliya İzzetbegoviç için rahatsızlığından dolayı rotayı değiştirip Bosna Hersek'e geldiğini belirtti.

SEN OSMANLI TORUNUSUN

Aliya İzzet Begoviçin bu ziyareti sonrasında vefat ettiğini söyleyen Rıfat Fejzic Aliya İzzet Begoviçin vefat etmeden önce Başbakan Erdoğan'la aralarında bir görüşme gerçekleştiğini ve o konuşmada Başbakan'a bakarak "Sen Osmanlı Torunusun" Bosna Hersek'i sana emanet ediyorum. Dediğini ve bu sözlerin ardından bir kaç saat sonrasında vefat ettiğini belirtti. Fejzic yaptığı açıklamada, Başbakan'ın sadece kendi ülkesindeki Müslümanları değil Avrupa, Balkanlar ve Ortadoğu'da ki tüm Müslümanları sahiplenip onlarında Dünya üzerindeki haklarını arayarak bir kimliği büründürülmüş hale getirildiğini söyledi.

Aliya İzzetbegoviç Kimdir?

1925 doğumlu olan İzzetbegoviç 24 yaşında İslamcılık suçundan 5 yıl hapis yattı. Cezaevinden çıktıktan sonra önce hukuk, sonra ziraat fakültesini bitirdi. 25 yıl avukatlık ve bir inşaat firmasında yöneticilik yaptı. 1970 yılında İslam Manifestosu adlı bir kitap yazdı. Bu kitap 1983`te kovuşturmaya uğradı. 12 Müslüman aydınla birlikte tutuklandı. 1950 öncesinde kurulmuş olan Miladi Müslümanı adlı örgütü yeniden örgütlemek suçundan 14 yıl hapse mahkûm edildi. Mahkûmiyetini çekerken, Yargıtay bu cezayı 11 yıla indirdi.

1989 yılında Yugoslavya`nın dağılma süreci sırasında ilan edilen af sonucu özgürlüğüne kavuştu. 1990 yılında İslam Manifestosu`nu yeniden bastırdı. Bu kitap İzzetbegoviç `in İslami kimliğinden ziyade, siyasi kararlılığının ve mücadelesinin bir simgesi oldu. 1990'da ortak yönetimin başkanı seçilen İzzetbegoviç, 1992-1995 Bosna Savaş'ında anahtar rol oynayan isimler arasında yer almış, sağlık sorunları nedeniyle 2000 yılında başkanlıktan ve partisinin başkanlığından çekilmişti.

Daha önce iki kez kalp krizi geçiren İzzetbegoviç, 10 Eylül 2003'de evinde aniden bayılması ve düşerek 4 kaburga kemiğini kırması üzerine hastaneye kaldırılmıştı. 78 yaşındaki Boşnak lider, daha sonra iç kanama geçirmişti. Eski Bosna-Hersek Cumhurbaşkanı Aliya İzzetbegoviç, Saraybosna hastanesinde 19 Ekim 2003 günü vefat etti.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com