Muson yağmurları 200 can aldı

Muson yağmurları 200 can aldı
Pakistan'ın güney kesimlerini vuran muson yağmurlarının neden olduğu sellerde bu ayın başından beri 200 kişinin öldüğü bildirildi.

Hindistan'da etkili olan muson yağmurları nedeniyle ise 26 kişi hayatını kaybetti, 8 kişinin de kayıp olduğunu açıklandı.

Sind eyaleti bakanlarından Seyfullah Dharijo, son sellerde eyalet genelinde 200 kişinin öldüğünü, binlerce evin hasar gördüğünü ve büyük tarım arazilerinin sular altında kaldığını açıkladı.

Sind eyaletin başkenti Karaçi'de gazetecilere konuşan Bakan Dharijo, son üç yıldır sellerin vurduğu güney kesimlerine federal hükümet ve yardım kuruluşlarının acil yardım yapması gerektiğini söyledi.

Pakistan Başbakanı Raca Pervez Eşref de bugün yaptığı açıklamada, ülkenin güneybatısındaki Belucistan eyaletinde sellerin yol açtığı hasarın bir kısmının karşılanması amacıyla 6 milyar rupi (1,2 milyon Lira) ödenek ayrıldığını duyurdu.

Başbakan Eşref'in Sind eyaletindeki hasarı karşılamak için de önümüzdeki günlerde yardım paketi açıklaması bekleniyor.

Bu arada, Pakistan'ın sebze ve meyve üretiminin önemli bir kısmını karşılayan güney bölgelerindeki tarım alanlarının sellerden zarar görmesi üzerine ülke genelinde bazı sebze ve meyvelerin fiyatları iki kat arttı. İç talebi karşılamak amacıyla Hindistan ve İran'dan meyve sebze ithalatına hız verildiği belirtildi.

 HİNDİSTAN'DA 26 ÖLÜ

Hindistan'da etkili olan muson yağmurlarında da en az 26 kişi hayatını kaybetti.

Yetkililer, ülkenin kuzey doğusundaki Sikkim, Assam ve Arunakal Pradeş eyaletlerinde sel ve toprak kaymalarının ardından sekiz kişinin de kayıp olduğunu açıkladı.

Ordunun da katıldığı arama kurtarma çalışmalarının aralıksız devam ettiği belirtildi. (SNK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com