Mustafa Alp Dağıstanlı'dan 'Medya'nın kitabı!

Mustafa Alp Dağıstanlı'dan 'Medya'nın kitabı!
Gazeteci Mustafa Alp Dağıstanlı, medyanın içinde bulunduğu durumu kitaplaştırdı... Kitapta siyaset-ticaret-medya ilişkisi inceleniyor.
Gazeteci Mustafa Alp Dağıstanlı, yeni çıkan "5N 1Kim?" kitabıyla medya dünyası içerisinde bilinmeyenleri yazdı. 
 
Uzun yıllar çeşitli kuruluşlarda çalışan deneyimli gazeteci, yeni kitabında birçok ilginç bilgiye yer vererek "siyaset-medya-ticaret" ilişkisini sorguluyor. BirGün gazetesinden Berkant Gültekin'in gazeteci Dağstanlı'yla söyleşisi şöyle:
 
GAZETECİLERİN HABER DİYE YAPTIKLARI "YALAN"
 
- Kitabınıza haberin tarifini yaparak başlıyorsunuz. Diyorsunuz ki "Haber, Başbakan’ın söylediği değil, muhabirin yazdığıdır."  Bu tanımdan yola çıkarsak, Türkiye medyası haberin neresinde?
 
- 17 Aralık yolsuzluk operasyonunun başlamasından birkaç gün sonraydı, Fethullah Gülen bir şeyler söyledi. Gazetelere bakıyorum, Fethullah Gülen’in o açıklamasını olduğu gibi kullandılar. Bu bir haber değil. Bu bir kaynak, bir belge. Sen bunu tarihsel arka planıyla, hadi onu geçtim, o günkü büyük çerçevenin içine koymadığın zaman bunun bir anlamı yok. Metinde Arapça alıntılar, Kur'an’a göndermeler falan var, ben çoğunu anlamadım mesela. Şimdi şöyle düşünmek lazım. Ben anlamadığıma göre okurların da en azından büyük bir kısmı anlamamıştır. Halbuki gazetecinin okurdan bir farkı olması lazım. Okur dediğin mühendis, kapıcı, elektrik teknisyeni falan. Sabahtan akşama kadar gazeteciler gibi olan bitenle uğraşmıyor ki. İnsanların zaten işi var. O zaman gazetecinin Gülen’in o sözleri neden söylediğini, iktidar-Cemaat arasındaki ilişkilerin boyutunu bir teknisyene, bir doktora anlatması lazım. Sonra okur onu düşünür, bu tarafı tutar o başka mesele. Bu en basit kural bile gazeteciler tarafından uygulanmıyor. Peki gazeteciye ne gerek var? Herhangi bir insanı çıkar, “Alın size Fethullah Gülen’in konuşması” der, o da bu işi rahatlıkla yapar.
 
Ama bizim medya, iktidar baskısından kaynaklı olarak, Başbakan’ın söylediğini haber yapıyor. Başbakan’ın ne söylediği tek başına haber değildir. Dünyada bütün başbakanlar yalan söyler, yalan söylemeyen başbakan yoktur ve bizim başbakan da en yalancı başbakanlardan biri. Sen gazeteci olarak, “O onu dedi, bu bunu dedi” haberciliğine geçtiğin zaman ve asıl olarak da Başbakan’ın laflarına itibar ettiğin zaman, sürekli yalan söylüyorsun demektir.
 
Bu AKP yanlısı gazeteleri İngilizce'ye çevirsek ve yurtdışında bir iletişim fakültesine göndersek, bunlara gazete demezler. Bir partinin yayın organı falan bile bu kadar taraflı olamaz. Bir kaide gözetir hiç olmazsa.(DSE)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com