Mustafa Balbay, "Tiyatroya hoşgeldiniz"

Mustafa Balbay, "Tiyatroya hoşgeldiniz"
İkinci Ergenekon Davası’nın 150. duruşmasında CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay, "Tiyatroya hoşgeldiniz" dedi.
Tutuklu sanık gazeteci ve CHP Milletvekili Mustafa Balbay, sözlerine Avrupa Gazeteciler Federasyonu Başkanı (EFJ) Arne König’i ve tüm izleyicileri selamlayarak başladı.

Balbay, Türkiye Gazeteciler Sendikası Başkanı Ercan İpekçi’ye, Uluslararası Gazeteciler Federasyonu’nun (FIJ) yenilenen Uluslararası Basın Kartı’nı kendisine ilettiğini için teşekkür etti.
 
"Tiyatroya hoşgeldiniz"
 
EFJ Başkanı König’e, Almanca olarak "Tiyatroya hoş geldiniz" diyen Balbay, gazeteciliğin ülke ile nefes alıp vermek olduğunu, ülkesinin insanları için yatıp kalktığını daha önce vurguladığını söyleyerek, "Özgür olsaydım, gazetecilik mesleğine devam ediyor olsaydım, büyük olasılıkla MİT Müsteşarı’nın yaptığı görüşmede olurdum. Mesleğimi özgürce sürdürüyor olsaydım Cumhurbaşkanı’na, Başbakan’a, Genelkurmay Başkanı’na not bırakırdım. Biliyorsunuz Genelkurmay Başkanı 4 gazeteciyle röportaj yaptı. Burada benim gazetecilik mesleğini yaparken kullandığım belgelerden, kitaplarımdan, notlarımdan, görüşmelerimden ’terör örgütü’ üretilmeye çalışılıyor. Ancak iddia edildiği gibi bir örgüte ulaşılamadı" diye konuştu.
 
"Hayalim bir gün Silivri Cezaevi'nin Hukuk Fakültesi olmasıdır"
 
Silivri’de siyasi bir yargılama yapıldığını iddia ederek, Yassıada yargılamasındaki mahkeme başkanına bazı sanıkların ‘bizi haksız yargılıyorsunuz’ sözleri üzerine üzerine ‘Sizi buraya tıkan irade böyle istiyor’ dediğine dikkat çeken Balbay, "80 darbesinden sonra siyasilerin zorunlu olarak tutulduğu Zincirbozan bugün Çanakkale 18 Mart Üniversitesi tarafından hukuk fakültesi yapılmak isteniyor. Hayalim bir gün Silivri Cezaevi’nin hukuk fakültesi olmasıdır" ifadesini kullandı. 
 
Mahkeme Başkanı Özese Balbay’ın bu sözlerine "Biz burada vicdanımızla ve Anayasa’ya göre deliller ışığında yargılama yapıyoruz. Amacınızı aşan sözler söylemeyin. Buradaki yargılamanın Yassıada yargılamasıyla en ufak bir benzerliği yoktur. Kimseden talimat almıyoruz" diyerek tepki gösterdi Balbay ise, "Evet ufak değil çok büyük bir benzerlik var" dedi. (NSE)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • YGS'de ek süre bugün son15 Ocak 2012 Pazar 10:57
 • 1 milyon 800 bin kişiye uyarı15 Ocak 2012 Pazar 10:48
 • Karayoluna ilginç kavşak15 Ocak 2012 Pazar 10:43
 • İsrail'in ABD'yi deli eden planı15 Ocak 2012 Pazar 10:40
 • Suriye'de genel af15 Ocak 2012 Pazar 10:37
 • Cinnet geçirip ailesini katletti15 Ocak 2012 Pazar 10:13
 • Önce kaptan terketti15 Ocak 2012 Pazar 10:07
 • Tartışılan oyun sahnede15 Ocak 2012 Pazar 09:57
 • Başkent'te kar devam edecek15 Ocak 2012 Pazar 09:48
 • Domuz gribi geri döndü15 Ocak 2012 Pazar 09:37
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com