Mustafa Balbay'a koğuş arkadaşı

Mustafa Balbay'a koğuş arkadaşı
Silivri Cezaevi'nde tecrit koğuşunda tutulan CHP İzmir Milletvekili ve Cumhuriyet gazetesi yazarı Mustafa Balbay'ın koğuşuna Odatv davasından tutuklu bulunan gazeteci Barış Pehlivan konuldu. Mustafa Balbay "Yalnızlık bitti, tecrit sürüyor. Özgürlük ve ada

Mustafa Balbay, Silivri Cezaevi yerleşkesi bitiğişindeki duruşma salounda İkinci Ergenekon davasının dünkü oturumu başlamadan önce gazecilere yazılı bir açıklama gönderdi.

Balbay açıklamasına “Dün akşam saat 21.00 sıralarında cezaevi müdürü, yanında yardımcısı ve 4-5 görevliyle kaldığım tecrit koğuşana geldi. Yanıma mutlaka bir kişi vereceklerini söyledi” sözleriyle başladı.

NORMAL KOĞUŞTA KALMAK İSTEDİ

“Ben öteki tutuklular gibi normal koğuşlarda kalmak istediğimi yineledim” diye talebini vurgulayan Balbay şöyle devam etti:

“Tutukluluğumun cezaevi koşulları nedeniyle gündeme gelmesinden rahatsızım. Ben adalet ve özgürlük istiyorum. Saat 23.00 sıralarında Odatv davasından Barış Pehlivan’ı kaldığım tecrit koğuşuna getirdiler. Yalnızlık bitti, tecrit sürüyor.”

 
YENİ DÜZEN

Balbay, Barış Pehlivan’ın koğuşuna gelmesi üzerine yaşadıklarını “Barış’la 2 saatte yeni bir yaşam düzeni kurduk. Özgürlük ve adaleti birlikte beklemeye başlayacağız” sözleriyle ifade etti.

Mustafa Balbay ve gazeteci Tuncay Özkan 28 Şubat 2011 tarihinde, aynı koğuşta kaldıkları Silivri 4 No’lu Cezaevi’nden 1 No’lu cezaevine sevk edilmişlerdir. Balbay ve Özkan tek kişilik hücrelere konulmuştu. Kamuoyunun tepkileri üzerine 1 yıllık tecridin ardından Odatv davasında tutuklu Coşkun Musluk 2 Mart 2012 akşamı Balbay’ın koğuşuna konulmuştu. Musluk’un 12 Mart 2012 günü tahliye olmasının ardından Balbay, koğuşunda yine tek başına kalmıştı. Tuncay Özkan’ın yanına ise geçtiğimiz günlerde Barış Terkoğlu konulmuştu.
 
KAŞINI KALDIRANI YARGILIYORUZ

Balbay‘ın 3 yılı aşkın süredir tutuklu bulunduğu İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından görülen İkinci Ergenekon davasının dün 174. duruşması yapıldı. Duruşmada 4 kapalı otrumda savunmasını yapan ve savcıların sorularını yanıtlayan tutuksuz sanık Yüksel Dilsiz’e sanıklar tarafından sorular soruldu.

 
Tutuklu sanık Durmuş Ali Özoğlu’nun bazı sorularına sanık Dilsiz daha önce açıkladığı gerekçesiyle yanıt vermedi. Mahkeme Başkanı Hasan Hüseyin Özese ise “Aynı soruları tekrar tekrar sorarsak yargılamayı bitiremeyiz. Maddi gerçeklerin ortaya çıkması için daha önce sorulmamış soruları soralım” uyarısında bulundu. Sanık Durmuş Ali Özoğlu şöyle konuştu:

“Sanık Dilsiz, liseden terk birisi. Eğitim durumu ortada. Buna rağmen İçişleri Bakanı ya da Başkakan ile canı istediğinde telefonla konuşabilen birisi. Bu işin içinde siyasiler varsa ortaya çıksın. Bugün hükümeti yöneten siyasiler, ‘Kaşını kaldıranı yargılıyoruz’ dediler.”
(SRK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com