Mustafa Sarıgül İstanbul projelerini açıkladı

Mustafa Sarıgül İstanbul projelerini açıkladı
CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa Sarıgül projelerini basın mensuplarıyla paylaştı.

İşte Sarıgül’ün açıklamasından satır başları:
"Hazırladığımız projeleri bütün İstanbullularla buluşturacağız. Projeler günlerin haftaların ve ayların ürünüdür. İstanbul'un tüm sorunlarını bilim uzmanlarımızla İlk 5 yıllık sürede 200 proje oluşturduk. Bunun sadece 28 tanesini bugün sizlerle buluşturacağız. Hemen belirtmeliyim ki tüm projelerimiz fikir önerileridir. Projelerimizi ilgili STK'larla, akademisyenlerle ve yurttaşlarımızın görüşleri alınarak, yarışmalar düzenlenerek projeler tasarlanacaktır.
20 yıldır aynı anlayış İstanbul'u yönetmektedir. 20 yıldan sonra gelinen nokta şöylesine baktığımız zaman dünyada yaşanabilir kentler sırasında maalesef 109'ncu sıradayız. Tüzüğe de önereceğim. Bir belediye başkanının 10 yıldan fazla olmasını doğru bulmuyorum. İstanbul’u sevgili kadir abi, aynı anlayış yönetiyorlar. Yaptıklarına çok teşekkür ederim, ama biz daha güzelini daha enerji dolu olanını yapacağız.
30 Mart'tan itibaren İstanbul'da benim doğrularım dönemi bitecek, kentin doğruları dönemi başlayacak. İstanbul'da barış dostluk sevgi dönemi başlayacak.

‘ÇILGIN DEĞİL AKILCI PROJELER’
Çılgın projelerimizle değil, akılcı projelerimizle geliyoruz. İstanbul'da sorun değil mutlaka ve mutlaka çözüm önereceğiz. İstanbulumuzda planlı gelişim dönemini başlatacağız. Fiziksel ekonomik planları güncelleyeceğiz. Her uygulama gelişi güzel olmayacak. İstanbulumuzun suyunu havasını toprağını yeşilini mutlaka ormanını kimliğini kültürünü en iyi şekilde koruyacağız.

‘İKİ YAKAYA İKİ BARAJ’
Kuzey ormanlarını, su havzalarını, tarım alanlarını hep beraber koruyacağız. Önümüzde ciddi bir su projesi var. Avrupa ve Anadolu yakasına iki tane barajı yapıp İstanbullularla buluşturacağız. Deniz suyundan kullanım suyu elde etmek için etüt çalışmalarını başlattık.

‘KENTSEL DÖNÜŞÜMDE VATANDAŞIN HAKKI KORUNACAK’
İstanbul'da özellikle kentsel dönüşümü yıkım ve mutsuzluk olmaktan çıkaracağız. Kentsel gelişim diyoruz. Yurttaşlarımızın tüm haklarını koruyacağız. Tapu sorunlarını, 2B sorunlarını çözeceğiz. Mağdur olan hiçbir yurttaşımız kalmayacak.
İstanbul ortaklığı projemizle, doğru ama mutlaka yerinde dönüşümü sağlayacağız. Kesinlikle İstanbul'da deprem korkusu kalmayacak. Binalarımızı güçlendireceğiz.

‘ULAŞIMDA ENTEGRE TOPLU TAŞIMA’
İstanbulumuzun en önemli konusu ulaşım. Bugünkü yönetim katrilyonlarca para harcadı. Bir çok kavşak ve yol yaptı. Ama görüyoruz ki ulaşım yürümüyor. İstanbul'da ulaşım bugünkü gibi plansız projelerle çözülemez. Çözüm daha fazla daha hızlı entegre toplu taşımadır. Bu da imkansız değildir.
Ulaşım ana planını güncelleyeceğiz. Ulaşımda her şey planlı olacak. Ulaşımı tek elden yöneteceğiz. Metro ve raylı sisteme öncelik vereceğiz. Raylı sistemin toplu ulaşımdaki payı yüzde 20'dir. Dünya metropollerinde bu oran yüzde 70 oranındadır.
20 yılda Ak Parti iktidarının yaptığı metro sadece ve sadece 68 kilometredir. Oysa Şangay'da 18 yılda 437 kilometre metro yapıldı. Biz raylı sistemin payını yüzde 50'ye çıkarmalıyız.

‘DENİZ ULAŞIMI PAYI YÜZDE 10’A ÇIKACAK’
İstanbul'a denizden bakacağız. Deniz ulaşımını güçlendireceğiz. Şu andaki payı yüzde 3-4 arasıdır, bu payı yüzde 10'a çıkaracağız. Büyük otoparklarla, aktarma merkezleriyle birbiriyle taşıyacağız. İstanbul'da kademeli olarak trafik çilesine son vereceğiz.
İstanbul'da atık suların yüzde 72'si arıtılmadan denize veriliyor. İSKİ kayıtlarında bu açıkça görülüyor. Biz bu ayıba son vereceğiz.

‘KENDİ ELEKTRİĞİMİZİ KENDİMİZ ÜRETECEĞİZ’
Yenilenebilir enerji son derece önemli, İBB olarak yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kendi elektriğimizi kendimiz üreteceğiz. Bu yolla İBB'nin elektrik maliyetlerini azaltacağız. Bu kaynağı sosyal projelere aktaracağız.
Aktif yeşil alanlarımız azaldı. New York'ta 28 metrekare, İstanbul'da ne yazık ki 2 metrekarenin dahi altında. Yeni parklar, aktif yeşil alanlar oluşturarak nefes aldıracağız.

‘İSTANBUL’A İKİ DEV KENT PARKI’
Anadolu Yakası'nda İçerenköy'deki hal arazinin bulunduğu nokta, Avrupa Yakası'nda harp akademilerinin bulunduğu kent parkı yapacağız.

‘KESİNTİSİZ BİSİKLET VE YAYA YOLLARI YAPACAĞIZ’
Tüm ilçelerde parkları yeşil alanları yaygınlaştıracağız. Her noktasında kesintisiz yaya ve bisiklet yolları yapacağız. Eminönü-Harbiye arasında kesintisiz yaya yolu olarak düzenleyeceğiz."

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com