Mustafa Yazgan'a Saygı…

Mustafa Yazgan'a Saygı…
Kültür hayatının mühim simalarından biri olan gazeteci ve yazar Mustafa Yazgan için bir saygı gecesi düzenlenecek.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Müdürlüğü'nün düzenlediği gece, 24 Mart Perşembe günü saat 18.00'de Fatih Ali Emiri Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilecek.

Yazgan'ın hayatı ve eserlerinin konuşulacağı gecede İsmail Kahraman, Durali Yılmaz, Yavuz Bülent Bakiler, Üstün İnanç ve Kahraman Emmioğlu konuşmacı olarak bulunacaklar.
Geceye Mustafa Yazgan da onur konuğu olarak katılacak.

Türkiye'de Necip Fazıl Kısakürek'in çevresinde bulunmuş ve Türk düşünce hayatının tanınmış isimlerinden biri olarak bilinen Mustafa Yazgan 1940 tarihinde Gaziantep'te doğdu. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İdari Şubesi'nden 1963'te mezun oldu. Aynı fakültede doktora çalışması yaptı. Türkiye ve Orta-Doğu Amme İdaresi Enstitüsü'nde asistan oldu.
Diyanet İşleri Başkanlığı'nda Özel Kalem Müdürü ve Batı Dilleri Mütercimi, Milli Prodüktivite Merkezi'nde uzman olarak görev yaptı. 1971–76 yılları arasında yayıncılık yaptı. Sanayi Bakanlığı'nda müşavirlik görevinin ardından yeniden 1979'da yayıncılığa başladı. Kültür Bakanlığında müşavirlik yaptığı 1981 yılında çocuk yayınlarını sürdürdü.
Gazetecilik ve yazarlık yapan Yazgan, yurtiçinde ve yurtdışında çok sayıda konferans verdi.

Mustafa Yazgan birçok gazete ve dergide yazı ve şiirleri yayımlandı. Yeni Ülkü, Düşünen Adam, Adalet, Yeni İstiklal, Büyük Doğu, Yeni İstanbul, Yeni Devir, Sebil ve Vesika gibi gazete ve dergilerde göründü.
Yazgan'ın başlıca eserleri şunlardır: Deneme-İnceleme: Mücadelemizin Diyalektiği İçinde Türkiye ve Dertlerim, İlim ve Ahlâk, İslâm ve Kâinat, Çağımızın Ana Meseleleri, Ahenk, Tuğra, Fetihname, Kurtuluş Hasreti, Semavi Dinlerde Ahlak, Allah… Ölümsüz Gerçek, Mukaddes Dava, Buhran; Ütapyo: Monark. Roman: Sessiz Çığlık, Piyes: Sertavul Geçidi, Hâtıra: Ömrümün Devr-i Saadeti, Hacc Seyahati Notları, Şiir: Şiirler, Çocuk Kitabı: Ahlakî Çocuk Hikâyeleri, Müslüman Türk Çocuğunun Ahlâk Kitabı, Buharalı Cengâver Zaferhan ve Malazgirt..


 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com