“Mütalaa sürpriz değil, karar zaten belli”

“Mütalaa sürpriz değil, karar zaten belli”
CHP Milletvekili İlhan Cihaner, Ergenekon davasında savcının açıkladığı mütalaayı değerlendirdi. Cihaner, "Mahkeme heyetinin sanıklara karşı bir husumet beslediği açıkça ortaya çıkmıştır" dedi.

CHP Milletvekili İlhan Cihaner, Ergenekon davasında savcının açıkladığı mütalaayı değerlendirdi.
 
Ergenekon Davası'nda sona geliniyor.

Savcılar dünkü duruşmada 2271 sayfadan oluşan mütalaalarını mahkemeye sundu. Mütaalada ''Ergenekon örgütünün sabit olduğu tespit edilmiştir'' denildi. Savcı, eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ için ağırlaştırılmış müebbet hapis, "örgüt yöneticiliğinden" ise beraat istedi. CHP'li vekiller Mustafa Balbay ve Mehmet Haberal hakkında da darbeye teşebbüs suçlamasıyla ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istendi.
 
Savcı Mehmet Ali Pekgüzel'in açıkladığı mütalaayı Focushaber'e değerlendiren eski Cumhuriyet Başsavcısı ve CHP Denizli Milletvekili İlhan Cihaner, "Karar zaten belli, mütalaada savcı ne diyorsa mahkemede de o karar çıkacaktır" dedi.
 
"Mahkeme heyetinin sanıklara karşı bir husumet beslediği açıkça ortaya çıkmıştır"
 
Açıklanan mütalaanın kendisi için sürpriz olmadığını söyleyen Cihaner, "Yargılama sürecinde daha önce benzeri görülmemiş hukuksuzluklara tanık olduk. Son olarak olay avukatlara ve sanıklara fiziki saldırıya kadar ulaştı. Adli yargılamanın ilkeleri tek tek ihlal edildi. Mahkemede hazır bulunan tanıklar, yasanın emrine rağmen mahkeme heyeti tarafından dinlenmedi. Bağımsız ve adil bir yargılama olsaydı, söz konusu tanıkların dinlenmesi gerekirdi. Bu davada mahkeme heyetinin sanıklara karşı bir husumet beslediği açıkça ortaya çıkmıştır. Açıklanan mütalaa neyse, karar da o yönde olacaktır. Bu karar zaten önceden yazılmıştır" dedi.
 
Ergenekon davası için "yeni hegomanyanın en önemli enstrümanlarından biri" diyen İlhan Cihaner, "Bu davalarda tek bir tuğla düşse bütün bu hegomanya düzeni çöker. Bu yüzden verilen karar hukuki değil, hukuk dışı bri karar olacaktır. Buradaki amaç, o düzeni deam ettirmektir" şeklinde konuştu. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com