'Mutlu Bir Toplum İçin Birlik Projesi'

'Mutlu Bir Toplum İçin Birlik Projesi'
Kurumlar arası işbirliği ve koordinasyon protokolü ile Risk Altında Olan ve Suça Sürüklenmiş Çocuklara Mesleki Beceri Sağlanması İle Topluma Sağlıklı Bireyler Kazandırma projesi Kütahya Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hayata geçti.

Kurumlar arası işbirliği ve koordinasyon protokolü ile Risk Altında Olan ve Suça Sürüklenmiş Çocuklara Mesleki Beceri Sağlanması İle Topluma Sağlıklı Bireyler Kazandırma projesi Kütahya Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hayata geçti.
ÇOCUKLAR TOPLUMA ZARAR DEĞİL, FAYDA SAĞLAYACAK
Kütahya Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yapılan projede 15 - 20 yaş grubundaki suça sürüklenen çocukların, tespit edilmesinden sonra en kısa sürede eğitime alıp bir meslek ve sanat edinmeleri sağlanacak. Bu eğitimin en az iki yıl sürmesi, bu eğitim süreci içinde çalışmalarının yanında belli bir oranda ücret almalarını sağlamak, hatta proje kapsamında ki suça sürüklenen çocukların ihtiyaç sahibi ailelerine az da olsa maddi destek sağlamak gerekmektedir. İki yıllık eğitimlerini iyi bir şekilde tamamlayanların çıraklık belgesi almalarından sonra, iki ya da üç yıl daha eğitime tabi tutup ustalık belgesi almaları ve bu belge ile istiyorlarsa kendi başlarına iş yeri açabilecek hale getirmek ve bu yolla suça sürüklenen çocuklar topluma zarar veren değil, üreten, katkı sağlayan birer vatandaş haline gelmelerini sağlamaktır.
ÇOCUKLAR ŞUÇ ORTAMINDAN UZAKLAŞTIRILACAK
Ülkemizde suç ve suçlularla mücadele sadece suç işleyeni cezalandırmak değil, aynı zamanda suç işleyen kişiyi topluma kazandırmaktır. Hırsızlık suçu ile küçük yaşta tanışan suça sürüklenen çocuk, bir aşama sonra ve yetişkinlikleri döneminde karşımıza hırsızlığın daha ağır şekillerini ve sürekli işler tarzda, ayrıca yağma, adam öldürme , kasten yaralama suçlarını işlemiş şekilde karşımıza çıkmakta sonuçta ceza evine gitmektedir; ancak kişilere ve topluma verdiği zararların geri getirilmesi mümkün olmamaktadır. Suç işleyeni bulunduğu ortamdan uzaklaştırmadan ve suç işlemeye sürükleyen saik ve nedenleri ortadan kaldırmadan, suç ve suçluyla mücadele etmek mümkün değildir. Türkiye bu konuda istenilen seviyeye gelmesi için yapması gereken en etkili, uygulanabilinir, en önemlisi de sonuç alıcı çözüm yolları bulmak zorundadır. Bu çözüm yolları bulunduğu taktirde, bir çok suç ile birlikte aynı zamanda kapkaç diye adlandırılan yağma ile hırsızlık, kasten mala zarar vermek, konut dokunulmazlığını ihlal , yağma ve hırsızlık suçları nedeniyle işlenen adam öldürme ve kasten yaralama suçları minimum seviyesine inmesi sağlanacak.
ÇOCUKLAR SUÇTAN VE SUÇLULARDAN UZAKLAŞTIRILACAK
Üzerinde durulması gereken ikinci önemli nokta, suç içleyen bir çocuk hem toplum tarafından dışlanma korkusunu en aza indirmek, hem suç işleme cesareti göstermek, hemde vicdan azabını azaltmak için mutlaka yanına başka birisini almak suretiyle suç işlemektedir. Bu ise suç işleyen iki çocuğun en az iki çocuğu daha suça sürüklediği, hatta ailelerin dahi kendi çocuğunu suç işleyen çocuktan uzaklaştıramadığı bir gerçeği ile karşı karşıya olduğumuzdur. Eğer üç çocuğa suç işlemekten uzaklaştırılması sağlanırsa, bir çok çocuk da suçtan uzaklaştırmış olacaktır
KURUMLAR ARASI İŞBİRLİĞİ VE KOORDİNASYON PROTOKOLÜ
Söz konusu protokole Kütahya Valiliği, Kütahya Cumhuriyet Başsavcılığı Çocuk Suçları Cumhuriyet Savcısı, Kütahya Emniyet Müdürlüğü Çocuk Şube Müdürlüğü, İl Sosyal Hizmetler Müdürlüğü Çocuk ve Gençlik Merkezi Müdürlüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü Mesleki Eğitim Merkezi Müdürlüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü Rehberlik Araştırma Merkezi Müdürlüğü, Kütahya Ticaret ve Sanayi Odası, Kütahya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanlığı destek vermektedir. Proje kapsamında birlikte çalışılacak olan kamu kurum ve kuruluşları ile sivil toplum örgütlerinin birlikte sorumluluk aldığında en zor sorunların dahi çok kolay çözüldüğü, toplumdaki bireyleri bekleyen muhtemel tehlikelerin en aza indirgendiği, mutlu ve kendi ile yakınlarını güven içinde hissettiği bir toplumu hedeflemektedir.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com