Mutlu doktor yok

Mutlu doktor yok
Son on yılda artan hekime şiddetin tartışıldığı kongrede, sağlıkta kalitenin sıfıra düştüğü belirtildi.

Ana teması erken doğum olan 11. Ulusal Jinekoloji ve Obstetrik Kongresi’nin gündeminde, sektör sorunları ve hekime şiddet konusu da vardı.
 
Sağlıkta dönüşüm ve tam gün yasası uygulamalarının şartları zorlaştırdığını vurgulayan Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği Başkanı Prof. Dr. Cansun Demir, “mutlu doktor yok” diye açıklama yaptı. Türkiye’de hekime şiddette son on yılda büyük artış olduğunu anımsatan Demir, “Bu konuda birtakım önlemlerin alınacağını biliyoruz. Ancak bunların durumu daha iyiye mi yoksa kötüye mi götüreceğini birlikte göreceğiz” dedi.
 
Dernek Saymanı Doç. Dr. Eray Çalışkan da konuya ilişkin, “Sağlıkta kalite sıfıra düşmüştür” diye konuştu. Şiddete uğrayan hekimlerin büyük bölümünün kadınlar olduğunu söyleyen Doç. Dr. Çalışkan, “Cezalar caydırıcı olmadığı için sorunun önüne geçilemiyor” dedi. Hastanelerde sistemin bir doktora günlük 60 hasta yönlendirdiğini, bunun bir hastaya düşen süreyi 5 dakika ile sınırlandığını, Dünya Sağlık Örgütü’nün öngördüğü sürenin ise 20 dakika olduğunu hatırlatan Doç. Dr. Çalışkan, “Bir kadının soyunması giyinmesi, ultrasonu bu sürenin çok üzerinde. Kalite sıfırlara düşmüştür” diye konuştu. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com