Mutsuz eden ağrılar ve sebepleri

Mutsuz eden ağrılar ve sebepleri
Kış ayının geldiği bu günlerde ağrı çeken kişi sayısı çok fazladır. Hastalar öncelikle ağrı sorununu kendisi çözmeye çalışır.Hatta teşhisinide kendisi koyar.

Başağrısını migrene, bel, boyun ve  sırt ağrısını da omurga fıtıkları ile özleştirir. Ne yazık ki bazen hekim arkadaşlar da enderde olsa bu tuzağa düşer. Tabiki baş ağrısının en çok sebebi migren bel boyun ve sırt ağrısının en fazla sebebi fıtıklardır. Bu teşhislere eşlik eden bazende tek başına ağrı sebebi olan ve ilaç tedavisine kolay yanıt vermeyen bir bir hastalık vardırki oda fibromyaljidir.

Fibromyalji halkın anlıyacağı şekilde istemsiz olarak kaslarda oluşan kasılmalar, bunların sebep olduğu şiddetli ve ilaca kolay yanıt vermeyen kronik ağrılardır. Fibromiyalji, yaygın kas ağrısı, uyku bozukluğu ve yorgunluğun çoğu kez birlikte bulunduğu kronik bir ağrı sendromudur.

Özellikle sırt, boyun, omuzlarda ve kalçalarda belirgin olmak üzere yaygın ağrısının olduğu bir kas iskelet sistemi hastalığıdır. Her yaşta ve her iki cinste görülebilmekle birlikte en sık 25-55 yaşlar arasında ve kadınlarda erkeklerden daha fazla görülür.

Eklemlerde hareket kısıtlılığına yol açmayan ancak kişinin yaşam kalitesini bozan kronik bir hastalıktır. Stres, kaygı, depresyon, ağır çalışma temposu, rutubetli ortam, uyku bozuklukları, uzun süre bilgisayar kullanımı gibi birçok durumla ilişkilidir

Fibromiyalji sendromunda klinik tabloyu oluşturan bulgu ve belirtiler çok çeşitlidir. Temel belirti ve bulgular kronik yaygın ağrı ve belli bölgelerde hassas noktalardır. Yorgunluk, uyku bozukluğu, sübjektif şişlik hissi, uyuşmalar, baş dönmesi, güçsüzlük hastalığın çok sık rastlanan belirtileridir.

Yapılan kan testleri ve radyolojik incelemeler normal sonuç verir. Fibromiyalji teşhisi anemnez ve klinik muayene ile konur.

Tedavi: Fibromyalji tanısı konduktan sonra öncelikle sebeplerin ortadan kaldırılması ve tedavisi gerekir. İlaç tedavisinin yanında ağrılı bölgeye yapılan enjeksiyonlar ve fibromyaljiye yönelik fizik tedavi yüz güldürücü sonuçlar vermektedir. Hastaların kronık ağrılarından kurtulması onları mutlu etmektedir.(SNK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com