Muz gösterene 2 yıl hapis

Muz gösterene 2 yıl hapis
Galatasaraylı Eboue ve Drogba’ya muz gösteren taraftar, 6 ay ile 2 yıl arası hapis cezası ve tüm spor müsabakalarından men ile cezalandırılabilir.

Fenerbahçe ile Galatasaray derbisinde F.Bahçeli bir taraftar, sahadaki G.Saraylı Drogba ve Eboue’yi işaret edip muz gösterdi.
 
Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine ilişkin kanun, bu tip eylemleri, ‘Hakaret içeren tezahürat’ başlığı altında özel olarak cezalandırıyor. Bu madde özetle; ‘Spor alanları veya çevresinde din, dil, ırk, etnik köken, cinsiyet veya mezhep farkı gözeterek hakaret oluşturan söz ve davranışlarda bulunan kişi, altı aydan iki yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır’ hükümlerini içeriyor.
 
İstanbul’daki spor savcısı, şikayet olmaksızın medyaya da yansıyan görüntülerden açıkça görülen taraftara, ‘Hakaret içeren tezahürat’ suçundan 6 aydan 2 yıla kadar hapis istemiyle dava açabilecek.
Savcı, futbolculara muz göstermeyi TCK 216. maddeye göre ‘Nefret suçu’ olarak değerlendirirse 1-3 yıl hapis isteyebilecek.
 
Bu madde ise şöyle: ‘Halkın sosyal sınıf, ırk, din, mezhep veya bölge bakımından farklı özelliklere sahip bir kesimini, diğer bir kesimi aleyhine kin ve düşmanlığa alenen tahrik eden kimse, bu nedenle kamu güvenliği açısından açık ve yakın bir tehlikenin ortaya çıkması halinde, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.’ (CTK)
 
Hürriyet

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com