Muzafazakar dizilerin reytinglerinde şike mi var?

Muzafazakar dizilerin reytinglerinde şike mi var?
STV dizilerinin ve Huzur Sokağı'nın reytingini şüpheli bulduğunu açıklayan ünlü yapımcı Faruk Turgut yeni rating sistemini eleştirdi.

Gold Film’in sahibi Faruk Turgut, TvLife dergisine  önemli açıklamalar yaptı.
 
"Yeni rating sisteminde neyin doğru, neyin yanlış olduğunu anlamakta zorlanıyorum." diyerek şaşırtan ünlü yapımcı denek sayısının azlığından yakındı. Samanyolu TV dizilerinin ve ATV’de yayınlanan Huzur Sokağı’nın aldığı yüksek reytingi şüpheli bulduğunu açıklayan Turgut, yeni rating sisteminin muhafazakar dizilerin önünü açmak derdiyle yapılandırıldığını iddia etti.
 
İşte Turgut’un rating sistemiyle ilgili o açıklamaları:
 
“YENİ SİSTEMİ ANLAMAKTA ZORLANIYORUM”
 
"Yeni rating sisteminde neyin doğru, neyin yanlış olduğunu anlamakta zorlanıyorum. Sistemin oturması gerekiyor. Şu anda denek sayısı çok az. Denek sayısının arttırılarak verilerin tam olarak yansıyacağı bir yapıyı görmeden adım atmak istemiyorum."
 
“STV DİZİLERİNİN REYTİNGİ ÇOK ENTERESAN!”
 
"Çünkü çok enteresan sonuçlar çıkıyor şu an rating’lerde. Meselâ Samanyolu TV’deki bir diziye bakıyorsunuz inanılmaz yüksek rating’ler alıyor. O yüzden yeni rating sistemi ve deneklerin yapısı çok önemli. Yani izleyici onu izliyorsa biz de o yapı içerisinde o tarz projeler üretmeliyiz. Şu anki rating sisteminin karmaşasından dolayı bekliyoruz biz de."
 
“YENİ SİSTEM OCAK SONUNDA OTURUR”
 
"Benim tahminim Ocak sonu rating sistemi oturur. Hem denek sayısı fazlalaşır hem de sağlıklı bir yapı oluşur. Biz de ona göre önümüzdeki sezon ne yapacağımıza karar veririz. Ama tabii çalışmayı istediğim oyuncular var, görüşmek istediğim oyuncular var. Şu anda somut bir proje yok. Çünkü her şey rating’lere endeksli."
 
“HUZUR SOKAĞI, DİĞERLERİNDEN ÇOK İZLENİYORSA DÜŞÜNMEK GEREK”
 
"Şimdi Huzur Sokağı, Yalan Dünya, Kayıp Şehir ve Dila Hanım’dan fazla izleniyorsa oturup baya bir düşünmek gerekiyor. Burada deneklerin sosyal konumları çok önemli. Yani siz götürüp denekleri Konya’ya koyarsanız farklı bir sonuç alırsınız. İstanbul’da Etiler’e koyarsanız farklı bir sonuç alırsınız. Kurguladığınız deneklerin tercihleriyle ilgili bu iş. Türkiye budur deyip Konya’yı baz alırsan farklı, Türkiye İzmir’dir, Türkiye Antalya’dır dersen farklı sonuçlar alırsın."
 
“ŞU ANKİ YAPI MUHAFAZAKAR TERCİHİ İSPATLAMA DERDİNDE”
 
"Şu anki yapı, Türkiye’nin daha çok muhafazakâr dizi tercihi olduğunu ispatlama derdinde. Çok net. Huzur Sokağı’nın rating almasının nedeni "Niye korkuyorsunuz? Türbanlı insanları da dizilerde oynatın. Bak türbanlı dizi olunca rating alınıyor" fikrini kanıtlamaktır. Başka bir şey değildir. Onun için şu anda rating’lerin böyle çıkması doğaldır. Cuma akşamı bir cehennem, insanlar oturuyorlar 8.50 ratingle Huzur Sokağı seyrediyorlar. Senaristini tanımıyorum, yönetmeni dördüncü bir sınıf yönetmen yapımcısı hayatında ilk defa iş yapıyor "Helal olsun" derim yani."
 
“SUDAN ÇIKMIŞ BALIĞA DÖNDÜK”
 
"Türkiye’de farklı bir televizyonculuk dönemi başlıyor. Tüm sektörün ve benim ezberlerim bozuldu. Sudan çıkmış balığa döndük adeta. Çünkü seyircinin beklentisi ve beğenisi tamamen değişmiş durumda. Ve diziler için çok ciddi bir tehlike sinyali var gibi görünüyor. Eğer bu dönemi sektör olarak çabuk toparlayıp belli bir noktaya götüremezsek televizyonlardaki dizi saltanatı bitebilir. Bunun için bütün yapımcıların, bütün sektörün ve oyuncuların sorumluluklarının bilincinde hareket edip daha kaliteli ve daha içi dolu işler yapması gerekiyor." (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Fox TV’ye çirkin saldırı14 Ocak 2015 Çarşamba 12:55
 • Yandaş medya açık açık hedef gösterdi14 Ocak 2015 Çarşamba 12:45
 • Havuz yazarı konferanstan kovuldu13 Ocak 2015 Salı 13:24
 • Economist: Türk medyası için zor zamanlar09 Ocak 2015 Cuma 11:04
 • “AKP basını bitirdi“09 Ocak 2015 Cuma 10:26
 • "Bu ayıp, bu kan asla temizlenemeyecek"08 Ocak 2015 Perşembe 16:50
 • Atilla Taş'tan olay yaratan 'Yüce Divan' tweeti!06 Ocak 2015 Salı 11:11
 • Hülya Avşar'dan Sözcü'ye dava!25 Aralık 2014 Perşembe 10:49
 • Milliyet'te deprem, hangi isimlerin görevine son verildi?17 Aralık 2014 Çarşamba 11:27
 • Abdülkadir Selvi'nin kafası karıştı15 Aralık 2014 Pazartesi 10:54
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com