Müzakerelerde Çin atasözü

Müzakerelerde Çin atasözü
Guardian gazetesi, İstanbul’daki nükleer görüşmelerde İran’ın “ciddi bir angajman” gösterdiğini belirtirken toplantıda “5+1” grubundan Çin heyetinin, Çinli düşünür Lao Tzu’nun “Bin millik olsa da her yolculuk tek adımla başlar” sözlerine gönderme yaptığın
Türkiye’nin evsahipliğini yaptığı İstanbul’daki nükleer görüşmelerde İran’ın “ciddi bir angajman” gösterdiği belirtilirken toplantıda “5+1” grubundan Çin Halk Cumhuriyeti heyetinin Çinli düşünür Lao Tzu’nun “Bin millik olsa da her yolculuk tek adımla başlar” sözlerine gönderme yapması dikkat çekici bulundu. 
 
İngiliz Guardian gazetesi, “Uluslararası toplum, İran için alçak bir çıta koydu ve şimdilik atlatıldı gibi görünüyor” yorumunu yaptığı haberinde diplomatlara atfen, İran heyetinin “ciddi bir angajman gösterilmesi için büyük güçlerin belirlediği standartı karşıladığı”nı yazdı. 
 
İstanbul’daki görüşmelerin içeriğine ilişkin bilgi veren gazete, yine diplomatlara dayanarak toplantının AB Dış ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catheri Ashton’un 15 dakikalık konuşması ile başladığını, bunun ardından İran Başmüzakereci Said Celili’nin yanıt verdiğini ve sözlerinin “uzun, tumturaklı veya propaganda değil, sakin ve yapıcı” olduğunu kaydetti. 
 
Ashton’un, yeniden söz alarak İran’ın nükleer silahları geliştirmek istemediği gibi beyanlarının sayesinde müzakerelerde ortak zemin oluştuğunu belirtmesinden sonra, BM Güvenlik Konseyi beş daimi üyesi ile Almanya’nın yer aldığı “5+1” grubunun üst düzey diplomatlarının sırasıyla konuştuğu belirtilen haberde şöyle devam edildi: 
 
“Rusya daha çok müzakereler tahini anımsattı. Fransızlar ise, BM Güvenlik Konseyi kararlarına uyulması öneminde israr etti. Çinliler ise, Lao Tzu’nun, 'Bin millik sehayat olsa da tek bir adım başlar' deyimine dikkat çekti ve ABD, Washington ile Tahran arasındaki ilişkilerin o kadar kötü olması gerekmediğini söyledi. Almanlar bazı genel noktaları dile getirirken İngilizler ise, bunun dünyanın çözülemeyen sorunlarından biri olmadığını söylerekek toparladılar.” (NSK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com