Müzeler Haftası başladı

Müzeler Haftası başladı
Ülkemizde her yıl 18-24 Mayıs tarihleri arasında kutlanmakta olan Müzeler Haftası Kütahya'da da çeşitli etkinliklerle kutlanmaya başlandı.


İlk olarak Vali Şükrü Kocatepe'ye yapılan nezaket ziyareti ile başlayan Müzeler Haftası Çini Müzesinde yapılan programla devam etti. Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başlayan programda İl Kültür ve Turizm Müdürü Zülkarni Yeldemez; “Dünya Kültür Mirasının korunması ve müzeciliğin tanıtılması amacıyla UNESCO tarafından tüm dünyada 18 Mayıs günü Müzeler günü olarak kutlanmaktadır. Bu çerçevede Ülkemizde de 1982 yılından bu yana 18-24 Mayıs tarihleri arası Müzeler Haftası olarak kutlanmaktadır. Müzeler, sanat, bilim, tarih ve kültür değerlerinin halka gösterilmek için toplanıp sergilenen yerlerdir. Müzelerde sergilenen eski eserler, geçmişte insanların yaşam tarzları, düşünceleri ve inançları hakkında bilgiler verir. Pek çok medeniyete beşik olmuş Anadolu'muzda tarihi ve kültürel miraslarımızı korumada bizlere önemli görevler düşmektedir. İnsanlık tarihinin ortak mirası olan bu değerlerimizi korumak, geliştirmek ve bizden sonraki gelecek nesillere aktarmak en önemli görevlerimizdendir. Bugün müzelerimiz özellikle yabancı turistlerin ilgisini çekerek çok sayıda turistin ziyaret ettiği mekanlardan biri olmuştur” dedi.
     Daha sonra Müze Müdürü Metin Türktüzün “Kütahya'nın Arkeoloji Tarihindeki Önemi” DPÜ Arkeoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Nejat Bilgen ise kazı başkanlığı görevini yaptığı Seyitömer Höyük kazısı hakkında bilgiler verdi.
     Vali Şükrü Kocatepe ve katılımcılar program bitiminde Arkeoloji Müzesinde Cam ve Seramik Sanatçı Nurettin Gülaçtı tarafından açılan Ana Tanrıça Kybele, Zeynep Kılıç tarafından Aizanoi'dan Yağlı Boya Resimleri Sergisi, Antik Dönem ile Osmanlı Dönemi Kültür Varlıkları Sergisi ve Kültür Varlıkları Taklitleri Sergisini gezdi.
     Programa Vali Şükrü Kocatepe, İl Jandarma Alay Komutanı Albay Ömer Lütfi Mor, İl Emniyet Müdürü İbrahim Çelik, daire amirleri ve vatandaşlar katıldı.
     Müzeler Haftası boyunca 20 Mayıs 2009 Çarşamba günü saat 14.00'de Vahitpaşa İl Halk Kütüphanesinde Kütahya Tanıtım CD'si ve AIZANOI Antik Kenti (Borsa)Tanıtım CD'si izlettirilecek, 21 Mayıs 2009 Perşembe günü saat 14.00'de öğrencilere Kütahya'daki Kültür ve Tabiat Varlıkları ve Kütahya'daki Müzelerin Gezdirilerek Arkeolog Canan Okal tarafından bilgi verilecek, 22 Mayıs 2009 Cuma günü saat 14.00'de Arkeolog Recep Karaca tarafından Çini Müzesinde 2863 Sayılı Kanun ve Kültür ve Tabiat Varlıklarının Tahribi ile Kültür Varlığı Kaçakçılığı hakkında konferans verilecek.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com