Müzeler Haftası etkinlikleri başladı

Müzeler Haftası etkinlikleri başladı
Kütahya'da, Müzeler Haftası etkinlikleri kapsamında tören yapıldı.

Kütahya'da, Müzeler Haftası etkinlikleri kapsamında tören yapıldı.
Vali Kenan Çiftçi, Vali Yardımcısı Mustafa İngenç, daire müdürleri ve öğrencilerin katılımı ile gerçekleştirilen etkinlikte ilk olarak tezhip, minyatür, resim ve yöresel kıyafetlerden oluşan geleneksel el sanatları sergisi gezildi.
İl Kültür ve Turizm Müdürü Zülkarni Yeldemez, Çini Müzesindeki törende yaptığı konuşmada, müzelerin, tarih, kültür, bilim ve sanat değerlerinin halka gösterilmek için toplanıp sergilendiği yerler olduğunu, sergilenen bu eserlerin geçmişteki insanların yaşam tarzları, düşünceleri ve inançları hakkında önemli bilgiler verdiğini söyledi.
Geçmişi öğrenerek bu günü anlamaya ve geleceğe yön vermeye yardımcı olan müzelerin, geçmişle gelecek arasında önemli bir kültür köprüsü, aynı zamanda insanın hiçbir kaynaktan elde edemeyeceği bilgileri sunan önemli bir eğitim kurumu olduğuna işaret eden Yeldemez, ''Pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış Anadolu'muzda tarihi ve kültürel değerlerimizi korumada bizlere önemli görevler düşmektedir. İnsanlık tarihinin ortak mirası olan bu değerlerimizi korumak, geliştirmek ve bizden sonraki, nesillere aktarmak en önemli milli görevlerimizdendir'' dedi.
Yeldemez, geçen yıl Kütahya'da Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı müzeleri 95 bin 612 kişinin ziyaret ettiğini sözlerine ekledi.
Daha sonra, ''Frigya Vadileri Fotoğraf Yarışması'' konulu serginin açılışı yapıldı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com